Novemberben visszatér a nagy sikerű Textúra összművészeti előadás-sorozat a megújult Szépművészeti Múzeumba. A helyszín a régi, a cél változatlan: képzőművészet, irodalom és színház találkozásából születő izgalmas előadások.
A kiindulópont: kortárs magyar szerzők a múzeum gyűjteményének egy-egy inspiráló alkotásáról írnak szövegeket. Az elkészült műveket a Szépművészeti Múzeum kiállítótereiben ismerhetjük meg színművészek tolmácsolásában, öt esti előadáson.
Az elmúlt években a Magyar Nemzeti Galériában bemutatott, kifejezetten magyar képzőművészetre fókuszált estjeit felváltják a nemzetközi alkotásokat is középpontba helyező, antik és régi korok műtárgyaira alkotott írások előadásai. Baán László, az intézmény főigazgatója elmondta, hogy mind a Textúra, mind a gyermekeknek szóló Mini Textúra igen nagy népszerűségnek örvend. „Lesz Textúra, míg előre látunk” – jelentette ki.
A különleges összművészeti élmény egyik „felelőse” idén Valló Péter Kossuth- és Jászai Mari-díjas érdemes művész, a Radnóti Színház főrendezője, aki így fogalmazott: „A Textúra a válasz arra a kérdésre, hogy hogyan lehet hidat verni korok, művészeti ágak, múlt és jelen közé.”
Az idei évadban külön figyelmet szentelnek a zenének, valamint igyekeznek közelebb maradni a képekhez, műalkotásokhoz, hogy a nézők egy komplettebb, sűrűbb élménnyel térhessenek haza.
Idén először lép fel hosszabb jelenetben egy gyerekszínész. A Textúra első előadásán, melyen Dragomán György Zebracsont című művét viszik a múzeum „színpadára”, ebből adott elő szerdán egy jelenetet Bagi Marcell. A mű a Szent Jeromos a cellájában című flamand festmény alapján készült, Marcell pedig arról mesélt a festmény előtt egy asztalon ülve, állva, olykor pedig alóla kikukucskálva, hogy hogyan változik ő és a nagypapája oroszlánná, amikor játszanak. Már a rövid bemutató is meghatározó élmény, nem sokáig kell gondolkodnunk, hogy érdemes-e megnézni az egész előadást.
Az írók a múzeum legismertebb műveiből kaptak hetet, hogy azok kortárs és friss, akár provokatív megközelítésben új értelmezést nyerjenek. A művek – mind időben, mind térben – végigvezetnek a Szépművészeti Múzeum állandó gyűjteményein, az irodalmi, színházi parafrázisok pedig újra ráirányítják a figyelmet a klasszikus művészet kincseire és arra, hogy igen is hordoznak még jelentést a mai ember számára is.
Az idei évadban Dragomán György mellett Durica Katarina, Szabó T. Anna, Szilasi László, Térey János, Totth Benedek és Tóth Krisztina vetett papírra egy-egy alkotást.
Az évad színészei Bagi Marcell, Dénes Ábel, Kócsó Bertin, Hegyi Barbara, Sodró Eliza, Józsa Bettina, Hartai Petra, Bán János, Trokán Anna, Borbély Alexandra, Olasz Renátó és Schell Judit.
Az előadásokról itt tájékozódhatnak.
Fotók: Kultúra.hu/Csákvári Zsigmond