László Attila a hazai dzsesszélet kiemelkedő előadóművésze, aki számos szakmai elismerés után Liszt Ferenc-díjat is kapott, neves hazai és külföldi előadóművészekkel játszott együtt. A most hallható formációban jórészt fiatal tehetségekkel játszik együtt, ráadásul a március 3-i est egyik különlegessége, hogy miután február 3-án hatalmas sikert aratott a Raiffeisen Jazz Klubban (IBS Színpad, II. ker., Tárogató út. 2-4.) Jellinek Emilio és Szakcsi Lakatos Róbert, ők ketten most más formációban, László Attila gitárossal is megmutathatják sokszínűségüket.
Vendégszólistaként pedig fellép ? még mielőtt hamarosan visszatér az Egyesült Államokba ? Tzumo Árpád, aki rangos európai versenyeken aratott győzelmek, díjak után a legutóbbi években a tengerentúlon tanult. Előbb Bostonban, majd a barátai biztatására jelentkezett a Thelonious Monk Institute-ba, ahová kétévenként mindössze hat kiugró tehetséget vesznek fel, minden hangszerhez egyetlen ?diákot?. 2003-ban a neves felvételiztető zenészek a zongoristák közül Tzumó Árpádot választották, aki így 2003 őszétől a Thelonious Monk Istitute-ban Herbie Hancock tanítványa volt, s közben világhírű zenészekkel játszott.
László Attila a kvintett tagjaival és más zenész társaival, például Oláh Kálmánnal és Borbély Mihállyal február közepén kezdte el egy új CD-hez a felvételeket, a készülő albumról először a március 3-i Raiffeisen Jazz Klubban hallhatók számok. László Attila szerzeményei rendkívül finomak, dallamosak, pasztellszerű hangszereléssel, ugyanakkor lendületesek, energikusak is. A ritmusszekció szerepe sokszor ellenpontoz a témák és harmóniavázak jellegének, olykor a finomabb dallamok alatt lüktető kíséret hallható. Ez teszi olyan egyénivé zenéjét, amelyet nagyszerű zenésztársakkal mutat be március 3-án.
Életrajzok
László Attila gitáros és zeneszerző a ?80-as évek elején kezdett igényes, magával ragadó dzsesszrockot játszani, s olyan zenész barátaival lépett fel, mint a ma már világhírű, Németországban élő szaxofonos, Tony Lakatos. Egyébként vele, azaz Lakatos Antallal együtt alapította meg 1985-ben a Things együttest, mely hét éven keresztül működött, és amelyben az immáron 12 esztendeje létező László Attila Band-ből Lattmann Béla és Oláh Kálmán is játszott. Ezzel a zenekarral két CD-t jelentettek meg a német Jazz-Point kiadónál. László Attila pályafutása során olyan, neves külföldi zenészekkel muzsikált, mint Anthony Jackson, Randy Brecker, James Moody, Tommy Campbell, David Friedman.
László Attila 1987 óta a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára, big bandjének vezetője.
Díjai, kitűntetései:
1997: az év zeneszerzője díj (az ARTISJUS elismerése)
1999: Szabó Gábor életműdíj
2000: Weiner Leó zenepedagógiai díj
2002: az ARTISJUS előadói díja
2003: Liszt Ferenc-díj.
A László Attila Band tagjaival a következő lemezeket készítette:
The Only One ? 1995
Smart Kid ? 1999
Once Upon a Time ? 2002
László Attila legutóbbi CD-je On the Broadway címmel jelent meg, ezen a barátaival játszik, olyan, kitűnő zenészekkel, mint Tony Lakatos, Oláh Kálmán, Egri János, Lattmann Béla és Lakatos Pecek Géza.
Jellinek Emilio a sorozat február 3-i koncertjén is bizonyította, hogy nemcsak kitűnően dobol, hanem énekel, sőt: káprázatos a beat-box(szájdobolás)-technikája is. A Cumó trióban tűnt fel Jelinek Emilként, noha már 16 évesen játszott például Babos Gyulával, Szakcsi Lakatos Bélával. A Cumó trióval fordult elő, hogy 2001-ben részt vettek Brüsszelben a 23. Jazz Hoeilaart versenyen, amelyre akkor 18 országból 55 zenész jelentkezett. A trió egészen kivételes sikert aratott, hiszen a verseny addigi 23 éves történetében még nem fordult elő, hogy egy zenekar elnyerte volna az összes fődíjat. A Cumó trió tagjai viszont átvehették a legjobb szólistánknak, a legjobb triónak és a legjobb előadású belga darabért járó elismerést. Jelinek Emil ott megkapta az Év legjobb európai dzsesszdobosa címet. Hatesztendőnyi felkészülés után, 2003 őszén készítette első önálló lemezét Nagyon nagy világ címmel, amely elnyerte a Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége (Mahasz) Fonogram-díját.
Szakcsi Lakatos Róbert sokáig külföldön élt, Svájcban tanult. Édesapja helyett ment ki 1995-ben zongorázni, s ott javasolták, hogy felvételizzen a svájci Zeneakadémiára. Fel is vették klasszikus zongora szakra. Később átiratkozott a dzsessz tanszékre, s közben klubokban játszott Svájc és Németország több nagyvárosában. 2001 őszén tért haza, de még 2001-ben a Montreux Jazz fesztiválon első díjas lett. Egy esztendővel később szólókoncertet adott a montreux-i fesztiválon és több más helyen is a 2001-es díjnak köszönhetően lépett fel.
Lattmann Béla basszusgitáros 1960-ban született, a budapesti konzervatórium jazz tanszakát nagybőgő szakon végezte el. 1989 óta a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem jazztanszékén basszusgitárt tanít. Játszott többek között Zbignew Namislowskival, Tony Lakatossal (vele két lemezt is készített), Tommy Campbellel is, László Attilával pedig már több mint 25 éve muzsikál együtt.
Borlai Gergő 1978-ban született, szülei nem zenészek voltak, mégis közel álltak a zenéhez: édesanyja évtizedeken át a Magyar Rádióban dolgozott hangmesterként (ez mi?), édesapja pedig hangmérnökként készített sok szár lemezt. Borlai Gergő 1984-től 1990-ig Nesztor Iván, majd Szanyi János tanítványa volt. De sokat tanult például Baló Istvántól is. Saját honlapja szerint nagy hatással volt rá Billy Cobham, Vinnie Colaiuta, Dennis Chambers és Terry Bozzio játéka, s az igazi példaképei: Jaco Pastorius, Joe Zawinul, Frank Zappa, Miles Davis, Stanley Clarke, John Scofield, John McLaughlin. Körülbelül 1990 óta játszik a hazai zenei élet meghatározó képviselőivel és olyan külföldi zenészekkel is, mint például L. Shankar, a Shakti tagja, aki talán a világ legnevesebb indiai hegedűse, valamint Trilok Gurtu, aki meg a világ egyik legnevesebb ütőse.
Borlai Gergő saját honlapja: www.borlaigergo.hu
A vendégszólista, Tzumo Árpád 1980-ban született Budapesten. Hétéves korában kezdett zongorázni, kilenc éven át klasszikus zongorát tanult. Először 1997-ben, a Bartók rádió által szervezett, Jazz a Márványteremben című sorozatban játszott ? akkor 17 esztendős volt. Egy évvel később első helyezett lett a Magyar Rádió Bartók adó-főszerkesztőség által kiírt tehetségkutató versenyen, amelyet abban az esztendőben Füsti Balogh Gábor emlékére dzsesszzongoristák számára szerveztek.
A magyarországi verseny egyik fődíjaként 19 éves korában a Berklee College of Music öthetes nyári mesterkurzusán vehetett részt, ahol azonnal kétéves tanulmányi ösztöndíjat ajánlottak neki. Bostonban a tanulmányait később el is kezdte, majd barátai bíztatására 2003-ban jelentkezett a rangos Thelonious Monk Institute-ba, amelyet Herbie Hancock, Terences Blanchard, Wayne Shorter és ifjabb Thelonious Monk alapított a University of California-n belül. Nem csoda, hogy minden fiatal dzsesszzenész álma, hogy itt tanulhasson, hiszen egy évfolyam egyetlen zenekar, azaz kétévente mindössze hat főt vesznek fel - minden hangszerhez egyetlen tanítványt!
A magyar zongoristát Herbie Hancock, Terence Blanchard, Wayne Shorter és Ron Cartrer hallgatta meg (az előzetes válogatás után húszan jutottak be a meghallgatásra). A húsz felvételiző közül őt választották, Tzumo Árpád 2003 őszétől Herbie Hancock tanítványa. Két évig tanult az intézetben, közben neves muzsikusok sorával játszott a tengerentúlon. Néhány hónapja ismét itthon tartózkodik, de hamarosan - a tervek szerint még márciusban - visszatér a tengerentúlra, ezúttal már New Yorkba, ahol több koncertre is várják őt.
Tzumo Árpád saját honlapja: www.tzumo.com
.
A Raiffeisen Jazz Klub következő koncertje:
március 31-én 19.30-tól
a Free Style Chamber Orchestra
lemezbemutató koncertje