Koncerttel ünnepli születésnapját a nyolcvanéves Kőszegi Imre

Program

December 6-án lesz nyolcvanéves a dobos Kőszegi Imre, a hazai jazzélet kiemelkedő alakja. A Liszt-díjas zenész aznap este az Óbudai Társaskörben ünnepel: saját formációjával, a Kőszegi Rhythm & Brass quintettel lép színpadra.

Budapest, 2015. augusztus 20.

Kőszegi Imre dzsesszdobos (elöl) a Gyárfás István Triónak a Művészetek Palotája (Müpa) Zászlóterében adott koncertjén 2015. augusztus 20-án. Az intézmény minden évben dzsesszzenével köszönti az államalapítás ünnepét, és nyitja meg új évadát.

Készítette: Szigetváry Zsolt
Személyek: Kőszegi Imre
Tulajdonos: MTI/MTVA
Fájlnév: ADSZZS201508200005
Kőszegi Imre jazzdobos. Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI

A megújult formációban az ünnepelt dobos, Kőszegi Imre mellett Bacsó Kristóf és Molnár Sándor szaxofonos, Juhász Gábor gitáros és Orbán György nagybőgős játszik.

„Sok mindent jelent a nyolcvan. Sajnos azt is, hogy akikkel évtizedekig játszottam, majdnem mind meghaltak már. Pege Aladár, Tomsits Rudolf, Babos Gyula és még sorolhatnám a veszteségeket. Ami viszont öröm, hogy megtaláltam utánuk a zenei partnereimet, akikkel jól tudok muzsikálni. Mindig szívesen dolgoztam fiatalokkal, szinte hihetetlen, hogy Dés és Dresch is ez a kategória volt nemrég. A jazzben az a szép, hogy keressük, szeretjük egymást, patronáljuk a fiatalokat – mi is így tanultunk” – nyilatkozta Kőszegi Imre.

A kiváló dobos több évtizedes pályafutása során fellépett Európa és Magyarország legjelentősebb színpadain, fesztiváljain és klubjaiban, emellett több mint százötven lemezfelvételen működött közre. Szinte valamennyi ismert hazai jazz-zenésszel és számos világsztárral játszott együtt, köztük volt Lakatos Ablakos Dezső, Balogh Csibe Jenő, Vukán György, Frank Zappa, Teddy Wilson, Kenny Wheeler, Art Farmer, Frank Foster, Charlie Mariano, Steve Grossman, Gary Bartz vagy Michael Patches Stewart.

A Kőszegi 80 című születésnapi koncerten fellépő, négy éve alakult Kőszegi Rhythm & Brass minden tagja az élvonalhoz tartozik a maga hangszerén, számos fesztiválon játszottak, és sok koncertet adtak együtt.

 „A zene az első. A kort nem érzem, idén egy koncerten másfél órán át doboltam szünet nélkül, hét összeállítással a triótól a big bandig, és meg sem kottyant. Ha játszom, úgy érzem magam, mintha húszéves lennék” – fogalmazott a dobos.

Kőszegi Imre az első olyan generációhoz tartozik Magyarországon, amely a modern jazzt önálló műfajként közelíthette meg. Játékára a bebop és a free jazz gyakorolta a legnagyobb hatást. 1992-től több mint másfél évtizeden át tanított a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen, 2002-től 2008-ig a Magyar Jazz Szövetség elnöke volt.

Művészi munkásságát számos elismeréssel jutalmazták, a Liszt-díj mellett többek között eMeRTon-, Gramofon- és Artisjus-díj birtokosa, 2003-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjével tüntették ki.