A Művészetek Palotája kedves figyelmessége, amelyet érdemes megfogadni:
Tisztelt Érdeklődő, kedves Vendégünk!
Ön a próbaüzem idején bizonyára először jár majd a Művészetek Palotájában, a Nemzeti Hangversenyteremben. Kérjük, induljon el időben a meglátogatni kívánt eseményre, mert előtte még meg kell találnia a parkolóhelyet, a legközelebbi bejáratot, a ruhatárakat, a koncertterembe vezető lépcsőket és lifteket, a büféket. Ez jó néhány percet igénybe vehet, bár a tájékozódásban az utcán rendőrök, bent a házban pedig hostessek fogják segíteni. Az előcsarnokban, a vendéglátóhelyeken már 18 órától szívesen látjuk.
Beindult a ?próbaüzem? és a Nemzeti Hangversenyterem - mindannyiunk örömére, még a mindig fanyalgók véleménye szerint is - kitűnőre vizsgázott a január 8-i első koncerten!
A koncertterem négyszintes, 19.800 négyzetméteres : földszint + három emelet. (Az idősebbek és nehezen járók megnyugtatására: az emeleti szintekre liftek közlekednek.) A terem befogadóképessége 1544 fő. 813 hely van a földszinten, 355 az első emeleten (ebből 85 a zenekar mögött, a kórus helyén, hasonlóan a zeneakadémiai orgona ülésekhez), 254 a második és 122 a legfelső, harmadik szinten.
A Terem jelentős eleme a koncertpódium felett elhelyezkedő, a nézőtér fölé is benyúló hangvető ernyő, amelynek mozgatható szárnyai vannak, emelkedni, süllyedni és forogni is tud, s a különleges fényhatásokhoz a lámpákat, valamint hangfelvételekhez a mikrofonrendszert, filmvetítésekhez pedig a vásznat és a hangszórótömböket is ebből lehet kiengedni.
Ugyancsak a változtatható akusztikát szolgálják a pódium és az oldalfalak mentén elhelyezkedő zengőkamrák, melyek nagyméretű ajtók mozgatásával a koncertterem térfogatát, és ezáltal az utórezgési időt is módosítják. A koncertteremben található szerkezettel a 18 méteres mozgástartomány térmagassága számítógépes vezérléssel szabályozható ? ez szintén az akusztikát befolyásolja.
A 40 acélsodrony kötéllel felfüggesztett canopy súlya 70 tonna. A szerkezet önállóan mozgatható 5 részből áll, és egészében az álmennyezet alá kerül. A ?hangstúdióként? is funkcionáló koncertterem teljesen körbefüggönyözhető, az utózengési idő 1 másodperc alá csökkenthető. Ha a belső teret körülvevő 84 zengőkamra ajtajait kinyitják, helyenként akár négy másodperccel szólhat az utózengés ? tehát nagyon különböző apparátusú zeneművek számára is ideális akusztikai viszonyok teremthetők meg.
A terem akusztikáját az egyesült államokbeli Artec Consultants, a világ egyik legrangosabb akusztikus tervező cégének elképzelései szerint alakították ki.
A cég vezető tervezője, a világhírű Russel Johnson irányításával az utóbbi évtizedben kiváló hangzású, nagyszerű koncerttermek egész sorát építette Brazíliában (Sao Paolo), Finnországban (Lahti), Angliában (Birmingham), az USA-ban (Dallas, Tampa Bay, West Palm Beach, Philadelphia), Szingapúrban, Franciaországban (Dijon), Svájcban (Luzern), Koreában (Szöul) és Kanadában (Vancouver). Az Artecet kérték fel a New York-i Carnegie Hall bővítésének akusztikai tervezésére is.
A koncertterem orgonáját a magyar Pécsi Orgonaépítő Kft. és a német Mühleisen cégek közösen alkotják meg. Ez a munka várhatóan még jó ideig eltart, eddig az épület akusztikáját meghatározó rész készült el, amely nem befolyásolja a terem használatát, A beállításokat a próbaüzem után is az akusztikai terveket készítő Russell Johnson vezette ARTEC iroda munkatársai végzik.
Köszönjük Albert Mária segítségét.
[Kadelka László]