A hollandiai Alkmaar vöröslámpás negyedében, az Achterdam egyik épületének felújítása során különleges régészeti leletre bukkantak: egy állati csontokból készült padló maradványai kerültek elő. A szakértők szerint kizárólag szarvasmarhák csontjait használták a különös padlóhoz, amelyeket gondosan egyforma méretűre faragtak.
Bár további vizsgálatokra is szükség van még, a feltételezések szerint a padló a 15. századból származhat, mivel a jelenlegi épületet 1609-ben emelték. Az archeológusok azt feltételezik, hogy a csontok használata praktikus vagy szimbolikus célt szolgálhatott. Elképzelhető, hogy a padló a helyiségben végzett kézműves tevékenységhez kapcsolódott, de az is lehetséges, hogy egyszerű és költséghatékony megoldásként alkalmazták.
Nancy De Jong régész elmondta, hogy a csontpadló erősen elhasználódott, ami intenzív használatra utal. Hasonló példák ritkák, de Hoorn, Enkhuizen és Edam városából ismert még egy-egy eset, ahol csontokat hasonló módon alkalmaztak. A lelet ezért különleges értéket képvisel, és további betekintést nyújthat a középkori élet mindennapjaiba és az akkori építészeti gyakorlatokba.
A cikk forrása itt olvasható.