Sziget - A Csík Zenekar Daloskönyve a hétfői mínusz egyedik napon

Zene

 
(MTI) - A Csík Zenekar koncertje 20 órakor kezdődik a nagyszínpadon, vendégként fellép Kovács Kati, Bródy János, Ferenczi György, Hobo (Földes László), Kiss Tibor, Lovasi András, Presser Gábor és Szörényi Levente is.
 
A speciális koncert a Sziget fesztivál világzenei programját egy évtizede szervező Marton László Távolodó és Lökös Csaba ötlete volt - a Csík Zenekar többször játszott az évek során a világzenei nagyszínpadon. A koncertre az eddigi nagy sikerű feldolgozások mellé az együttes új koprodukciókat is készített.
  
"Tíz évvel ezelőtt kezdődött, A kor falára című albumunkkal. Akkor egy erdélyi, mezőségi táncdallamot adtunk elő előbb hagyományos felfogásban, aztán egy dzsesszzenekarral szvingesen, végül visszatértünk az eredetihez. Már akkor az volt a szándék, ami most is: másképp megmutatni ezeket a gyönyörű dallamokat, mert így az emberek hamarabb rá tudnak lüktetni a mai világ ritmusára. Később Szabó Attila hegedűsünkön keresztül jutottunk el a Kispál és a Borzhoz, illetve Lovasi Andráshoz, így alakult ki az állandó és kölcsönös együttműködés" - mondta korábban Csík János (hegedű, ének) zenekarvezető.
 
A zenekar és a közreműködő vendégek olyan dalokat dolgoztak fel, amelyek a magyar könnyűzene története és a zenekar "magánmitológiája" szempontjából egyaránt fontosak. Úgy rugaszkodnak el az eredeti daloktól, hogy közben magukba foglalják azok meghatározó énekhangjait, ezáltal olyan feldolgozások születnek, amelyek nemcsak a magyar könnyűzene műfajai, de azok nemzedékei között is hidat teremtenek.
 
Szabó Attila (hegedű, gitár, ének) a múlt heti sajtónyilvános próbán arról beszélt, hogy ezzel olyanokhoz tudják eljuttatni a magyar népzenét, akik biztos, hogy eddig nem hallgattak ilyet, de lehet, ezután fognak. Kitért arra, hogy az átdolgozásokban az eredeti pop-rock dalok népzenei, nem pedig elektronikus hangszerekkel szólalnak meg, ez adja a jellegzetes hangzást.
 
Az egyik közreműködő Kiss Tibor, a Quimby tagja lesz. Szerinte a Csík Zenekar kitalált egy olyan formát, amely egyfajta híd sok zenei világ között. "A Csík felismerte, hogy a nép zenéje és a modern popzene nem áll olyan távol egymástól" - vélekedett.
 
A hétfői koncerten természetesen elhangzik a Kispál és a Borz "csíkesített" nagy slágere, a Csillag vagy fecske, olyan régebbi és újabb átdolgozások mellett, mint például a Most múlik pontosan, a Sehol se talállak (Quimby), a Rock and roller (Kovács Kati), A kugli, az Átkozott féltékenység (Illés), a Maszkabál (Bródy János), az És jött a doktor (LGT) vagy az Elszállt egy hajó a szélben (Kex).
 
A Csík Zenekar 1988-ban alakult Kecskeméten, erdélyi és magyar népzenét tartalmazó első lemezét 1993-ban készítette Boldog szomorú dal címmel. A ősszel megjelent Lélekképek a nyolcadik stúdióalbum. Felléptek Olaszországban, az Egyesült Államokban, Észtországban, Ausztriában, Belgiumban. A zenekar 1992-ben megkapta a Kiváló Művészeti Együttes díjat, 2007-ben Fonogram-díjat, 2009-ben Magyar Örökség-díjat vehetett át, Csík János 2010-ben pedig a Magyar Köztáraság Arany Érdemkeresztjét.
 
Az együttes tagjai: Barcza Zsolt (cimbalom, tangóharmonika), Bartók József (bőgő), Csík János (hegedű, ének), Kunos Tamás (brácsa, dob), Majorosi Marianna (ének), Makó Péter (szaxofon, tárogató, klarinét) és Szabó Attila (hegedű, gitár, ének).
 
A Csík Zenekar koncertje előtt 18 órakor a fesztivál KultúrZónájának Porondszínházában Születtem Magyarországon címmel Cseh Tamás-emlékestet tartanak. Az eredetileg a Thália Színházban bemutatott produkció rendezője Bereményi Géza, a zenei rendező Hrutka Róbert, közreműködik Udvaros Dorottya, Für Anikó, Cserhalmi György, Tompos Kátya, Holecskó Orsolya, Nagy Péter, Szegezdi Róbert és Kálloy Molnár Péter.