Kortárs objektívvel a családról

Egyéb


hermannrozi_6891_250x250.png
Hermann Ildi fotójaForrás: Balassi Intézet

?A Családi tűzfészek című válogatás egy jelenséget jár körbe, s azt kutatja, hogy ezek a művészek miként alkalmazzák sorozataik létrejöttekor azt a különleges relációt, amely őket hozzátartozóikhoz fűzi? ? írja Stenczer Sára kurátor a január 16-án megnyílt tárlatról, amelyet a Párizsi Magyar Intézet a Mai Manó Házzal együttműködve készített elő a francia fővárosban.

?A fotó, mint mindenki számára könnyen érthető és emészthető kortárs műfaj könnyebben kommunikálható, primér vizualitása figyelemfelkeltő. Párizsban a fotónak történelmi hagyománya van, és természetesen a nagy magyar fotósok ismertsége farvizén evezve a kortárs fotó is könnyebben eladható? ? fejtette ki Ablonczy Balázs azzal kapcsolatban, miért lehet érdekes a francia közönség számára a program.

Az igazgató elmondta: bár nem készítenek felmérést, hogy egy-egy tárlatukat francia vagy magyar látogatók keresik fel nagyobb arányban, a tapasztalatok szerint az érdeklődők döntő többsége francia. ?Nem is lehet csak magyarokra alapozni egy kiállítást, nincsenek annyian? ? hangsúlyozta a vezető, hozzátéve: az intézet jó, ?galériás? környéken van, múzeumok közelében, ráadásul a fotóhónap vagy a Saint Germain-i fotófesztivál miatt számíthatnak a műfaj iránt érdeklődő közönségre is.

 

Az intézmény az év egyes részeiben meghatározott tematikai blokkok alapján szervezi programjait. Az első hónapok hagyományosan a fiatal magyar tehetségek bemutatásával telnek. ?Ezt irányozza a Családi tűzfészek című tárlat, valamint a különböző koncertek és vetítések: most például díjnyertes magyar rövidfilmeket fogunk vetíteni, és lesz kortárs tánc workshop is? ? mondta el az igazgató.

 

A tavasz időszaka a tematikus kiállításoké, szeptember-októberben pedig elsősorban a franciaországi magyar művészek állnak előtérben: így mutatták be az elmúlt években Nicolas Schöffer vagy Sylvester Katalin munkáit, hogy ?munkásságuk negligált oldalaira és a magyar-francia kötődéseire hívják fel a figyelmet.?

 

Végül az év vége, a november-december hagyományosan a fotó terepe. ?A tervezésben szívesen veszünk külső impulzusokat is, de rendszeresen figyeljük a magyarországi művészeti sajtót, munkatársaim pedig kapcsolatban állnak számos szakemberrel, intézményvezetővel, helyi és magyarországi galeristával és közösen alakítjuk ki a kiállítási programunkat, egy-másfél évvel előre? ? magyarázta Ablonczay Balázs. Hozzátette: a feladataik közé tartozik az aktuális évfordulókkal, emlékévekkel kapcsolatos programok szervezése: így idén a magyar holokauszt hetvenedik évfordulójára való emlékezés vagy az első világháború 100. évfordulójának felidézése.

 

A Családi tűzfészek című tárlat január 16-án nyílt és március 28-áig várja a látogatókat. A kiállító művészek: Barakonyi Szabolcs, Eperjesi Ágnes, Erdei Krisztina, Esterházy Marcell, Fátyol Viola, Fekete Zsolt, Hermann Ildi, Kudász Gábor Arion, Telek Balázs és Váradi Viktor.