(MTI) - A csata az 1532-ben történt eseményeket eleveníti fel, amikor I. Szulejmán serege 25 napon keresztül ostromolta Kőszeg városát. Az ostrom alatt a helyi polgárok és a törökök elől északra menekülő horvátok fogtak össze, hogy megvédjék a várost.
A vár kapitánya a horvátok egyik vezetője, Jurisics Miklós volt. A horvátok leszármazottai a XXI. századi ostromjáték alatt is nagy szerepet vállalnak a védelemben; a horvát kisebbségi önkormányzat adja a védőcsapat fő gerincét és hozzájuk csatlakoznak a helyi ipartestület és civil szervezetek tagjai. A támadó csapat nagy részét a kőszegi önkéntes tűzoltók alkotják.
A városban már-már szállóigévé vált a tréfás mondás; a tűzoltók először felgyújtják, majd eloltják a várost. Az ostrom a korabeli stratégia alapján történik; a képviselőtestület rendkívüli ülésén kihirdeti a hadiállapotot és átadja a város védelmét a vár kapitányának. A törökök közben megtámadják a piacot és bekergetik a környék lakosságát a várba, akik - a történelmi hagyományokhoz híven - esküt tesznek a vár védelmére.
A "modernkori" ostrom alatt a történelmi arány felborul; míg az 1500-as években a maroknyi csapat szállt szembe a több tízezres török sereggel, most néhány százfős csapatok harcolnak egymással. A csata - ahogy ezt a történelemkönyvekben már jó előre megírták - természetesen a várvédők fényes győzelmével zárul.
A történelmi ostrom óta eltelt 500 év, ezért most már inkább barátként fogadják a törököket. Bemutatják a kultúrájukat, török néptánccsoportok, zenészek lépnek fel, a Dráva menti kulturális csoportok pedig a horvát hagyományokat elevenítik fel.
A huszonöt napos rendezvény alatt zenés mulattságok, komolyabb és könnyedebb programok - komolyzenei koncertek, zenés utcabál, sportrendezvények - váltják egymást. Megrendezik a Sárvár-Kőszeg vármaraton futást, Jurisics és Ibrahim pedig a sakktáblán is csatát vív egymással. Kőszeg és a horvátországi Senj - Jurisics Miklós szülővárosa - testvérvárosi szerződést ír alá. A kőszegi vonósok részleteket mutatnak be Daniel Georg Scherg 1688-ban írt komolyzenei darabjából, amelyet először Kőszegen nyomtattak ki.