Közéleti témákra reflektáló képzőművészet

Egyéb

alkviziok
http://kmt.partium.ro

A budapesti Magyar Alkotóművészek Háza ad otthont annak a kiállításnak, amely a tíz éves nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem Képzőművészeti Tanszéke hallgatóinak munkáit mutatja be. Szeptember 6-án a kiállítást megnyitó Készman József beszédében örömteli folyamatként értékelte, hogy mind Magyarországon, mind a határon túl az egyetemi képzőművészeti képzések egyre inkább pluralizálódnak. Ennek következtében számos részdiszciplínának lesz külön tanszéke, ez pedig a művészeti ág hasznává válik. A Műcsarnok vezető kurátora rámutatott arra, hogy a kiállított munkákat nem lehet csupán önmagukban értelmezni, hiszen minden mű alapja egy másik alkotás. Így a kulturális kódok párbeszédei határozzák meg egy-egy mű jelentését.

A tárlat fővédnöke, Tőkés László elsősorban arról beszélt, hogy a hallgatók hatalmas lehetőséget kaptak az élettől azzal, hogy ilyen fiatalon kiállítják alkotásaikat Budapesten. A PKE elnöke szerint a tárlat bizonyítja, hogy az egyetemen rendkívüli színvonalú munka folyik, és ezt most már láthatja és elismerheti egész Magyarország is. Budapesten otthonra lelt a kiállítás ? emelte ki Dr. János Szabolcs köszöntőjében. Felhívta a figyelmet az alkotók szociális érzékenységére, szerinte ?a közéleti, társadalmi problémák iránti érdeklődés azt bizonyítja, hogy a fiatal művészek nem csupán alkotnak, de azzal is foglalkoznak, hogy mi történik körülöttük a világban.? Az egyetem rektora hangsúlyozta, hogy az intézményben folyó eredményes munka és az ennek köszönhetően megvalósuló kiállítás példázza: megéri nagyot álmodni.

Az Alkalmazott víziók elnevezésű tárlat műfajilag, valamint az alkotási módot tekintve rendkívül sokszínű. A kiválasztott munkák között vannak grafikák, digitális nyomatok, installációk és videoprojekciók is. A témák eltérőek, de általánosságban el lehet mondani, hogy a közéleti folyamatokra reflektálnak. Így kerül terítékre például a devecseri vörösiszap-katasztrófa, de több munka, főképpen plakátok az elfogadásról, a toleranciáról szólnak. A kiállítást az érdeklődők 2013. szeptember 29-ig tekinthetik meg.