Közgyűjteményi kalandok advent elejére a manóvadászattól az irodalomterápiáig

Program

December 1-jén családi nappal, a Nemzeti Múzeumban indul az a programsorozat, amelyen az egészen kicsiknek és a sokkal nagyobbaknak is érdekes és tartalmas időtöltést kínálnak a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNMKK) tagintézményei az adventi időszakban. Összeállításunkban megmutatjuk, miért érdemes meglátogatni őket december első hetében.

Ma már egy múzeum, sőt könyvtár sem feltétlenül olyan hely, ahol kizárólag csendben és fegyelmezetten szabad okosodni. Advent idején például gyakran megesik, hogy nem szól rá a teremőr a futkározó gyermekekre, az se baj, ha felsír a baba az olvasóteremben, lehet játszani, énekelni is, és megeshet, hogy az irodalom is kézzel foghatóvá válik.

Az MNMKK-hoz tartozó múzeumok és könyvtárak munkatársai ebben a szellemben várják látogatóikat december első hetében. A programsorozat december 1-jén indul a Magyar Nemzeti Múzeumban, ahol varázslatos időutazásra hívják a kicsiket és a nagyokat, hogy kiderítsék, hogyan ünnepelték a karácsonyt a régmúlt korokban. A kortárs irodalmat kedvelők például beülhetnek a Petőfi Irodalmi Múzeumba, ahol felolvasószínházat tartanak Térey János műveiből. A Semmelweis Orvostörténeti Múzeumban pedig közelebbről is megismerhetik Szent Borbála legendáját, akihez a legnagyobb bajban fohászkodnak a segítségre szorulók. A felnőttek tanulhatnak egy kis bunkertörténelmet is, vagy akár irodalomterápiás foglalkozáson mélyíthetik el ismereteiket magukról és a világról.

A legkisebbek találkozhatnak a Mikulással a Természettudományi Múzeumban, aki az erdő állatairól mesél nekik, még a babákat is várja – szüleikkel együtt – az Országos Széchényi Könyvtár, a nagyobbacskák megkereshetik a Mikulás manóit a Mesemúzeumban, és karácsonyi ajándékokat, akár hintalovat is készíthetnek a Ráth György-villában. Az első adventi hét gazdag progamkínálatában mindenki találhat kedvére való koncerteket, előadást és egész napos játékfesztivált is.

A részletes program

December 1.

Advent első vasárnapján  a Magyar Nemzeti Múzeumban szórakoztató kalandokkal, rejtvényekkel, kincskereséssel és kézműves foglalkozásokkal indul az adventi programsorozat: 10 és 16 óra között kiderül, mitől lesz igazán varázslatos a karácsony. Vajon a száncsengő csilingelésétől, a mézeskalács édes illatától vagy a meglepetések izgalmától? Az egész családot várják a különleges karácsonyi kalandra, amelyen kiderül, hogyan ünnepeltek régen a császári udvarban, a nemesi palotákban és a polgári otthonokban.

December 2.

Hétfőn a Magyar Természettudományi Múzeum munkatársai mutatják be a téli álmot alvó természet érdekességeit délután háromtól ötig. Kiderül, hol és hogyan telel a medve, a süni, a cinege, és akinek kedve van, kézműves foglalkozáson is részt vehet.

December 3.

Kedden délután hatkor kezdődik a Petőfi Irodalmi Múzeum dísztermében a Zöld öröm – magyar közöny – Térey – Jeremiás – Paulus – Mátrai címet viselő felolvasószínház. Az elhangzó szövegeket Bazsányi Sándor választotta ki Térey János műveiből, versekből, verses regény- és drámarészletekből, a rendezésre Novák Eszter vállalkozott.

December 4.

A Semmelweis Orvostörténeti Múzeumban a Borbálákat köszöntik névnapjuk alkalmából. Délután ötkor Horányi Ildikó művészettörténész, főmuzeológus mesél Szent Borbáláról, akinek évszázadok óta kérik égi közbenjárását a természeti katasztrófák és betegségek idején.

Az Országos Idegennyelvű Könyvtár (OIK) rendezvénytermében 17 órakor kezdődik Az én (b)irodalma című, önismeretet mélyítő irodalomterápiás foglalkozás, amely akkor is érdekes, ha valaki úgy érzi, hogy csak átlagosnak tekinthető az irodalmi tájékozottsága. A könyvtár északi olvasóteremében egész nap a magyar-török évad Müteferrika-programjai zajlanak.

Ötkor kezdődik a MNM Málenkij Robot Emlékhelyén, a Fék utcában a Betonba zárt titkok című bunkertörténeti tárlatvezetés Szabó Balázzsal.

Este fél héttől Pilvax – részvételi műhelybeszélgetés zajlik a PIM új tárlatában. Ez alkalommal  a nyilvánosság és a privát szféra legbensőségesebb rétegei közötti kapcsolatot boncolgatják a részvevőkkel.

December 5.

Csütörtökön Mikulás-napot tartanak az MTM Bakonyi Természettudományi Múzeumában, Zircen 16.30-tól 19.00-ig.  A szülőkkel érkező gyermekek mesét hallhatnak a Mikulásról és az erdő állatairól, amelyek a kiállításban is megtalálhatók, majd egy izgalmas barangolás útján meg is kereshetik azokat. Ezután közös énekléssel várják a Mikulást, aki megérkezésekor ajándékot ad a gyerekeknek, és egy közös fotót is készíthetnek vele.

A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum (MKVM) szervezésében a Bohém Ragtime Jazz Band koncertjét élvezheti a közönség az óbudai Korona téren 19.30-tól. Az Esztergomi Vármúzeumban pedig az esztergomi zeneiskola diákjaiból és tanáraiból összeállt zenekar ad adventi tematikához illő koncertet a várkápolnában.

December 6.

A Babával a PIM-ben című program keretében arra biztatják a kisgyermekes szülőket, hogy babástul kerekedjenek fel és nézzék meg a PIM időszaki kiállításait. A 10-kor kezdődő egy órás program első részében megnézhetik a kiállítást, utána pedig a múzeumpedagógia foglalkoztatótérben fejlesztőpedagógus bevonásával zajló ritmikus, mozgásos, játékos kreatív foglalkozásokkal várják a résztvevőket.

Az  MKVM révén –  a cipősdoboz kampánnyal összekötve – azok a gyerekek, akik ezen a napon délután hozzák be a cipősdobozukat, találkozhatnak a Mikulással a Korona téren.

Az Országos Idegennyelvű Könyvtár (OIK) olvasótermében ötkor kezdődik az Adventi koncert a Trio Grazioso előadásában. Németh Viola, Bertalan Andrea és Belovári Beatrix repertoárján Bach, Beethoven, Cimarosa, Liszt és Doppler művei szerepelnek.

December 7.

Délelőtt 10-től délután ötig mindenki előtt kinyitják az OSZK kapuit. Az ingyenes nyílt napon társasjátékokkal, épület- és raktársétával, kiállításokkal várja az érdeklődőket a Budavári Palota F épületében.

A PIM Mesemúzeumában 11 órától Manóvadászatot rendeznek az 5–10 éves gyermekek számára, akik megkereshetik a Mikulás huncut segítőit a múzeumban.

A sárospataki Rákóczi Múzeumban aznap délelőtt tíztől tart nyitva az adventi játszóház. A családi programon karácsonyi díszeket és tárgyakat készíthetnek a kicsik és nagyok.

A Nemzeti Múzeumban 10.30-tól 11.30-ig tart a Múzeumi dallamok programsorozat karácsonyi eseménye. A résztvevők felfedezhetik a múzeum legszebb hangszereit, a tárlatvezetéseket kiskoncert egészíti ki.

A balassagyarmati Palóc Múzeumban délelőtt tízkor indul a játékkal, mesével tarkított kézműveskedés az egész családnak.

December 8.

Gyermekkorunk legszebb karácsonya címmel tartanak karácsonyi játékokat  a Ráth György-villában.

A szecessziós termek asztalaira koszorúk, az ablakokra girlandok, a kandallókra zoknik kerülnek. A kortárs iparművészek karácsonyi alkotásait is átszövi a játék, és az Iparművészeti Múzeum gyűjteményéből is előkerülnek a legbájosabb régi játékszereket. Az adventi programhoz gyerekeknek szóló színházi előadás is kapcsolódik.

A barkácsműhelyben 14.00 és 17.00 óra között egyedi karácsonyi ajándékokat lehet készíteni, mint például öltöztethető babát vagy akár hintalovat.

Háromkor indul a Sapkás Maci: Az ellopott ajándék címmel Kő Boldizsár és Gulyás Anna zenés meseelőadása, 16.45-kor pedig kezdetét veszi az adventi koncert.

Ezen a napon az óbudai Korona téren egész napos játékfesztiválra várják a családokat a homoludens.hu Egyesület és az MKVM közös szervezésében.

A Nemzeti Múzeumban kalligráfia workshopot tartanak (időpontok: 10.30–12.00, 13.00–17.30), amelyen a résztvevők sokat megtudhatnak arról, miért tartják Kínában a kalligráfiát nem csupán írásnak, hanem művészetnek is. Horváth Janisz, az ELTE Konfuciusz Intézet festészeti és kalligráfia kurzusainak vezető oktatója segítségével az érdeklődők elsajátítják az eszközhasználatot, és megtanulják a kínai kalligráfia alapjait.