Ma már egy múzeum, sőt könyvtár sem feltétlenül olyan hely, ahol kizárólag csendben és fegyelmezetten szabad okosodni. Advent idején például gyakran megesik, hogy nem szól rá a teremőr a futkározó gyermekekre, az se baj, ha felsír a baba az olvasóteremben, lehet játszani, énekelni is, és megeshet, hogy az irodalom is kézzel foghatóvá válik.
Az MNMKK- hoz tartozó múzeumok és könyvtárak munkatársai ebben a szellemben várják látogatóikat december első hetében. A programsorozat december 1-jén indul a Magyar Nemzeti Múzeumban, ahol varázslatos időutazásra hívják a kicsiket és a nagyokat, hogy kiderítsék, hogyan ünnepelték a karácsonyt a régmúlt korokban. A kortárs irodalmat kedvelők például beülhetnek a Petőfi Irodalmi Múzeumba, ahol felolvasószínházat tartanak Térey János műveiből. A Semmelweis Orvostörténeti Múzeumban pedig közelebbről is megismerhetik Szent Borbála legendáját, akihez a legnagyobb bajban fohászkodnak a segítségre szorulók. A felnőttek tanulhatnak egy kis bunkertörténelmet is, vagy akár irodalomterápiás foglalkozáson mélyíthetik el ismereteiket magukról és a világról.
A legkisebbek találkozhatnak a Mikulással a Természettudományi Múzeumban, aki az erdő állatairól mesél nekik, még a babákat is várja – szüleikkel együtt – az Országos Széchényi Könyvtár, a nagyobbacskák megkereshetik a Mikulás manóit a Mesemúzeumban, és karácsonyi ajándékokat, akár hintalovat is készíthetnek a Ráth György-villában. Az első adventi hét gazdag progamkínálatában mindenki találhat kedvére való koncerteket, előadást és egész napos játékfesztivált is.
A részletes program
December 1.
Advent első vasárnapján a Magyar Nemzeti Múzeumban szórakoztató kalandokkal, rejtvényekkel, kincskereséssel és kézműves foglalkozásokkal indul az adventi programsorozat: 10 és 16 óra között kiderül, mitől lesz igazán varázslatos a karácsony. Vajon a száncsengő csilingelésétől, a mézeskalács édes illatától vagy a meglepetések izgalmától? Az egész családot várják a különleges karácsonyi kalandra, amelyen kiderül, hogyan ünnepeltek régen a császári udvarban, a nemesi palotákban és a polgári otthonokban.
December 2.
Hétfőn a Magyar Természettudományi Múzeum munkatársai mutatják be a téli álmot alvó természet érdekességeit délután háromtól ötig. Kiderül, hol és hogyan telel a medve, a süni, a cinege, és akinek kedve van kézműves foglalkozáson is részt vehet.
December 3.
Kedden délután hatkor kezdődik a Petőfi Irodalmi Múzeum dísztermében a Zöld öröm - magyar közöny - Térey – Jeremiás – Paulus – Mátrai címet viselő felolvasószínház. Az elhangzó szövegeket Bazsányi Sándor választotta ki Térey János műveiből, versekből, verses regény- és drámarészletekből, a rendezésre Novák Eszter vállalkozott.
December 4.
A Semmelweis Orvostörténeti Múzeumban a Borbálákat köszöntik névnapjuk alkalmából. Délután ötkor Horányi Ildikó művészettörténész, főmuzeológus mesél Szent Borbáláról, akinek évszázadok óta kérik égi közbenjárását a természeti katasztrófák és betegségek idején.
Az Országos Idegennyelvű Könyvtár (OIK) rendezvénytermében 17-órakor kezdődik Az én (b)irodalma című önismeretet mélyítő irodalomterápiás foglalkozás, amely akkor is érdekes, ha valaki úgy érzi, hogy csak átlagosnak tekinthető az irodalmi tájékozottsága. A könyvtár északi olvasóteremében, egész nap a magyar-török évad – Müteferrika programjai zajlanak.
Ötkor kezdődik a MNM Málenkij Robot Emlékhelyén a Fék utcában a Betonba zárt titkok című bunkertörténeti tárlatvezetés Szabó Balázzsal.
Este fél héttől Pilvax - részvételi program zajlik a PIM új tárlatában. Ez alkalommal a nyilvánosság és a privát szféra legbensőségesebb rétegei közötti kapcsolatot boncolgatják részvevőkkel.
December 5.
Csütörtökön Mikulás napot tartanak az MTM Bakonyi Természettudományi Múzeumában, Zircen, 16:30 -tól 19:00-ig. A szülőkkel érkező gyermekek mesét hallhatnak a Mikulásról és az erdő állatairól, melyek a kiállításban is megtalálhatók, majd egy izgalmas barangolás útján meg is kereshetik azokat. Ezután közös énekléssel várják a Mikulást, aki megérkezésekor ajándékot ad a gyerekeknek és egy közös fotót is készíthetnek vele.
Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum (MKVM) szervezésében a Bohém Ragtime Jazz Band koncertjét élvezheti a közönség az óbudai Korona téren 19:30-tól. Az Esztergomi Vármúzeumban pedig az esztergomi zeneiskola diákjaiból és tanáraiból összeállt zenekar ad adventi tematikához illő koncertet a várkápolnában.
December 6.
A Babával a PIM-ben című program keretében arra biztatják a kisgyermekes szülőket, hogy babástul kerekedjenek fel és nézzék meg a PIM időszaki kiállításait. A 10-kor kezdődő egy órás program első részében megnézhetik a kiállítást, utána pedig a múzeumpedagógia foglalkoztatótérben fejlesztőpedagógus bevonásával zajló ritmikus, mozgásos, játékos kreatív foglalkozásokkal várják a résztvevőket.
Az MKVM révén – a cipősdoboz kampánnyal összekötve – azok a gyerekek, akik ezen a napon délután hozzák be a cipősdobozukat, találkozhatnak a Mikulással a Korona téren.
Országos Idegennyelvű Könyvtár (OIK) olvasótermében ötkor kezdődik az Adventi koncert a Trio Grazioso előadásában. Németh Viola, Bertalan Andrea és Belovári Beatrix repertoárján Bach, Beethoven, Cimarosa, Liszt és Doppler művei szerepelnek.
December 7.
Délelőtt 10-től délután ötig mindenki előtt kinyitják az OSZK kapuit. Az ingyenes nyílt napon társasjátékokkal, épület- és raktársétával, kiállításokkal várja az érdeklődőket nemzeti könyvtárban, a Budavári Palota F épületében.
A PIM Mesemúzeumában 11-től Manóvadászatot rendeznek az 5-10 éves gyermekek számára, akik megkereshetik a Mikulás huncut segítőit a múzeumban.
A sárospataki Rákóczi Múzeumban aznap délelőtt tíztől tart nyitva az adventi játszóház. A családi programon karácsonyi díszeket és tárgyakat készíthetnek a kicsik és nagyok.
A Nemzeti Múzeumban 10:30-11:30 tart a Múzeumi dallamok programsorozat karácsonyi eseménye. A résztvevők felfedezhetik a múzeum legszebb hangszereit, a tárlatvezetéseket kiskoncert egészíti ki.
A balassagyarmati Palóc Múzeumban délelőtt tízkor indul a játékkal, mesével tarkított kézműveskedés az egész családnak.
December 8.
Gyermekkorunk legszebb karácsonya címmel tartanak karácsonyi játékokat a Ráth György-villában.
A szecessziós termek asztalaira koszorúk, az ablakokra girlandok, a kandallókra zoknik kerülnek. A kortárs iparművészek karácsonyi alkotásait is átszövi a játék, és az Iparművészeti Múzeum gyűjteményéből is előkerülnek a legbájosabb régi játékszereket. Az adventi programhoz gyerekeknek szóló színházi előadás is kapcsolódik.
A barkácsműhelyben 14:00 és 17:00-között egyedi karácsonyi ajándékokat lehet készíteni, mint például öltöztethető baba, vagy akár hintaló.
Háromkor indul a Sapkás Maci: Az ellopott ajándék címmel Kő Boldizsár és Gulyás Anna zenés meseelőadása. 16:45-kor pedig kezdetét veszi az adventi koncert
Ezen a napon az óbudai Korona téren egész napos játékfesztiválra várják a családokat a homoludens.hu Egyesület és az MKVM közös szervezésében.
A Nemzeti Múzeumban kalligráfia workshopot tartanak (időpontok: 10:30-12:00, 13:00-17:30) ahol a résztvevők sokat megtudhatnak arról, miért tartják Kínában a kalligráfiát nem csupán írásnak, hanem művészetnek is. Horváth Janisz, az ELTE Konfuciusz Intézet festészeti és kalligráfia kurzusainak vezető oktatójának segítségével az érdeklődők elsajátítják az eszközhasználatot, és megtanulják a kínai kalligráfia alapjait.