Közigazgatás-történeti műhelykonferencia

Egyéb

A Magyar Nemzeti Levéltár 2015. évi közigazgatás-történeti konferenciája immáron harmadik abban a sorban, amelyet az Országos Levéltár rendez ebben a témakörben. Hasonló tematikában került megrendezésre 2012. december 4-én az MTA BTK Történettudományi Intézetben a 16?17. század közigazgatás-történetről szóló műhelykonferencia, majd ezt a kezdeményezést karolta fel a Magyar Nemzeti Levéltár, és folytatta a sort az Országos Levéltárában 2013. november 5-én megtartott ?A szakszerűsödés jegyében. Hivatalok és hivatalnokok a 18. századi Magyarországon? című konferenciával, amelyeken a kora újkori hivatalnoki és tisztviselői karra vonatkozó legújabb kutatási eredményeket és lehetséges újabb kutatási irányzatokat, valamint feladatokat vitatták meg. A 2014. évi konferencia neves előadói a 19. század első felétől a kiegyezés idejéig tartó időszakot tárgyalták, a központi igazgatás, a vármegyei, városi, mezővárosi és községi tisztviselő rétegen keresztül.

leveltar
Fotó: Fazekas Krisztina

Az idei műhelykonferencia a dualizmus kor sajátosságainak, alapvető közigazgatási változásainak, egy új, lojális hivatalréteg és a közigazgatásban dolgozó, a legnehezebb történelmi pillanatokban is munkájukat szakmai elköteleződéssel, hivatástudattal végző tisztviselői kör kialakulásának olykor egy-egy személyes példa alapján történő bemutatását tűzte ki maga elé. Az e korszakról szóló szakmai eszmecsere azért is különösen fontos, mivel még mindig kevesen vannak a dualizmus kor iránt érdeklődők és a korszak közigazgatás-történetének kutatói. Így a konferencia nemcsak alapvető tájékoztatást nyújt a közigazgatás korabeli helyzetéről és a hivatalnoki rétegről, hanem felkeltheti az érdeklődők figyelmét is, a közös tendenciák és eltérő mozzanatok hangsúlyozása és összehasonlítása révén.

A Magyar Nemzeti Levéltár elsőrangú feladatának tekinti a közigazgatás-történet művelését és ennek támogatását, hiszen e tudományágnak a használata a mindennapos levéltári gyakorlat során elengedhetetlen (a levéltáros szakma igen erőteljesen kötődik a közigazgatáshoz), az intézményeiben őrzött iratanyag pedig elsődleges fontosságú a dualizmus korszakának feltárásához. A Nemzeti Levéltárban végzett történeti kutatásainknak fontos részét jelenti közigazgatás és a politika kapcsolatának, s az ebben résztvevők: az állami intézmények és azok alkalmazottainak, hivatalnokainak vizsgálata. A műhelykonferencia súlypontját az Osztrák-Magyar Monarchia központi állami hivatalainak (minisztériumainak) tisztviselői, az állami alkalmazásban levő hivatalnokok, az alárendelt hivatalok, valamint a központi állami hivatalnokokkal kapcsolatban levő egyes törvényhatóságok tisztviselői kara képezi. A tudományos tanácskozás célja egyrészt az intézményekre és a hivatalnoki karra vonatkozó kutatások bemutatása, kutatási eredmények összefoglalása, a tisztviselői kar jellegzetességeinek, jellemzőinek megállapítása; másrészt a korszakot meghatározó alapvető közigazgatási változások, reformok vizsgálata. A konferencia előadásai az intézmények rendszere, története, szervezeti felépítése, személyi létszáma mellett a hivatalnokokra, azok alkalmazottaira koncentrálnak; valamint a minisztériumok mellett a vármegyékkel, közigazgatásukkal és tisztviselőkkel foglalkoznak.

"A közigazgatás-történeti konferenciát a Magyar Tudomány napjához közeli időpontra terveztük, amivel nemcsak tisztelegni kívánunk az ünnep előtt, hanem a Nyitott Levéltárak programsorozat őszi rendezvényeihez is kapcsolódik intézményünk" - tájékoztatott Dr. Fülöp Tamás, főigazgató-helyettes.