Kreatív ipar és kulturális diplomácia

Egyéb

A Balassi Intézet egyik legfőbb célkitűzése, hogy az egyetemes magyar kultúra a világ minden táján elérhető, megismerhető legyen. Az elmúlt évben a Balassi Intézet intézményhálózata négy új intézet megnyitásával bővült. Peking, Isztambul és Zágráb után 2014. július 1-jén megnyílt a Belgrádi Magyar Intézet is. Az immár 20 ország 23 városában jelenlévő külföldi magyar intézetek tevékenysége a tavalyi évben is jól látható módon ötvözte a magyar nyelvi kultúra és a magyar kulturális örökséget bemutató eseményeket, valamint a kortárs alkotásoknak a nemzetközi kulturális életben való részvételét elősegítő programsorozatokat.

A kultúránk részeként ismert magyar kreativitás, innovatív gondolkodás bemutatása is közös érdek, nem véletlen, hogy az idei találkozó központi témája a magyar kreatív ipar és a kulturális diplomácia kapcsolatának bemutatása.

A találkozó július 8-án, kedden vette kezdetét Budapesten, a Balassi Intézetben, ahol négy köszöntővel indult a program. Beszédet mondott Navracsics Tibor külügyminiszter, Balog Zoltán emberi erőforrások minisztere, Balatoni Monika kulturális diplomáciáért felelős államtitkár, valamint Hatos Pál, a Balassi Intézet főigazgatója.

 

Navracsics Tibor kiemelte beszédében, mennyire fontos, hogy milyen képet közvetítünk Magyarországról és a magyar kultúráról.

 

?Legalább annyira fontos az is, hogy mi milyen Magyarország képet szeretnénk sugározni a külföld felé, hiszen nem kis mértékben olyan cikkeket fognak rólunk írni, amilyen képet mi sugárzunk. Ebből a szempontból alapvető fontosságú feladata van a Balassi Intézetnek. Az a misszió, amelyet a Balassi Intézet most már több éve folytat, amely a külföldön működő magyar intézetek révén lehetőséget ad nekünk, hogy egy olyan Magyarország képet közvetítsünk, amilyet mi szeretnék?- mondta el a külügyminiszter.

 

Balog Zoltán a szerkezeti kérdésekről beszélt. ?Az elmúlt négy évben három minisztérium együttműködésén múlt a Balassi Intézetek, meg egyáltalán a magyar kultúra prezentációjának sikere. Most ott tartunk, hogy kettőn, ami bízom benne, hogy egy lesz a jövőben, hiszen a kormány olyan döntést hozott, hogy a külügyminisztériumot egy olyan stratégiai ponttá tegyük, amely a valóságos Magyarország valóságos képviseletét jelenti külföldön. Ez nagyon sok komoly átalakítással, reformmal jár, és ennek részét képezi a Balassi Intézet hálózata?- fogalmazott.

 


igazgatoi2_700x465.png
MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Balatoni Monika szintén átalakításról és változásokról beszélt. ?Már nem csak a múltat idézzük, hanem a múltból elvonva egy jövőképet építünk, ennek viszont folyamatosnak kell lennie. Úgy gondolom, hogy egy sokkal innovatívabb, sokkal mozgékonyabb rendszert kell a jövőben közösen felépítenünk, és nem szabad elfeledkeznünk arról, hogy nem csak a produktumot kell létrehoznunk, hanem azt el kell tudnunk adni a világban. Ehhez összefogásra van szükség: nem az érdekek különböző érvényesítésére, hanem a magyar kultúra és tudomány egységesítésére a világban bárhol.?

 

Végül Hatos Pál főigazgató mondta el a köszöntőjét, amelyben a Balassi Intézet öt fő célkitűzéséről beszélt: a kulturális progresszióról, kulturális örökségünk védelméről, a magyar nyelvi kultúra ápolásáról, a mobilitásról, valamint a kapcsolatépítésről.

 

A nap további részében változatos programok várták a hallgatóságot, többek között Balatoni Monika tájékoztatója, Böszörményi - Nagy Gergely előadása, Somlai- Fischer Ádám (Prezi) előadása, Virevee divatbemutató, hat magyar startup cég bemutatkozása, illetve két érdekes kerekasztal-beszélgetés.