Átadták a Hazám-díjakat

Kultpol

(MTI) - A XXI. Század Társaság kuratóriuma a kitüntetést minden évben azoknak a művészeknek és tudósoknak adományozza, akik a magyar közgondolkodásban, az ország tudományos, kulturális és művészeti életében kiemelkedő tevékenységet folytattak, életművükkel Magyarországot szolgálták. A 2001-ben alapított díj József Attila Hazám című verséről kapta nevét.
   
Tíz éve fogalmazódott meg az elismerés létrehozásának gondolata, majd Ördögh Szilveszter kezdeményezésére megalakult a Hazám-díj - mondta az ünnepségen a társaság elnöke. Kocsis András Sándor megemlékezett az idén elhunyt négy Hazám-díjas művészről, Horváth Teri színművészről, Bacsó Péter filmrendezőről, Schéner Mihály és Kokas Ignác festőművészről.
 

hazamdijak_erdelyizsuzsanna_tothistvan_nagykaroly_balintandras_somlyodilaszlo_patakiferenc_d__as20091114002.jpg
Erdélyi Zsuzsanna, Tóth István, Nagy Károly, Bálint András, Somlyodi László és Pataki Ferenc díjazottak
 
 
Bálint András a többi között jelentős színházi alakításaiért, a költészet népszerűsítésért, önálló irodalmi estek megtartásáért és Radnóti Miklós szellemi hagyatékának gondozásáért érdemelte ki az elismerést - fogalmazott Kósa Ferenc filmrendező, a kuratórium tagja.
   
Szavai szerint Somlyódi László akadémikus szakterülete a vízgazdálkodás, harminc évet töltött el a Balaton kutatásával. "Víz nélkül nem lenne élet a Földön, tehát aki a vízre vigyáz, mindannyiunk életére vigyáz" - hangzott a méltatás.
    
Erdélyi Zsuzsanna munkásságát Kodály Zoltán és Bartók Béla életművéhez hasonlította, a néprajztudós által gyűjtött anyagról pedig azt mondta: "ezek a dalok bennünk élnek, s éltetnek minket". Tóth István "pentaton fotóit" jellemezve kiemelte: a letisztult művészeti formák segíthetik az embert a világ megismerésében, az egyetlen pillanatot rögzítő képek időtlenséget sugallnak, mögöttük maga a végtelen, a mindenség sejlik fel. Kósa Ferenc méltatása szerint Pataki Ferenc akadémikus a szikár történelmi tényeket mindig együtt szemlélte az emberi lélekben zajló folyamatokkal.
   
Jancsó Miklós filmrendezővel kapcsolatban egy fekete-fehér fotográfiát mutatott fel, amelyet egykor nála látott: a képen egy szovjet katona emeli kérlelhetetlenül a fegyverét a fotósra. "A kép pontosan azt mutatja, hol élünk" - mondta akkor Jancsó Miklós. A kuratórium tagja felidézte Nagy Károly szociológus egyik gondolatát, miszerint a korlátlan szabadságra hivatkozva lehet büntetlenül hazudozni. Az igazság így összezagyválódik a hazugsággal, s az emberek nagy része éppen ezért nem képes megkülönböztetni a hamis alternatívát az igaztól.
   
A Hazám-díjat azok kaphatják meg, aki József Attila "fohászához igazítják életüket" - zárta beszédét Kósa Ferenc.