Az elismerések fontosságát hangsúlyozták a fiatal művészek

Kultpol


muveszetidijak_gyurcsany_szalokiagid_sos20090315266.jpg
Szalóki Ági az elismerést Gyurcsány Ferenc miniszterelnöktől kapta meg

(MTI) - Mint Szalóki Ági népdalénekes elmondta, számára minden elismerés lehetőséget biztosít arra, hogy magába nézzen, és visszatekintsen: mi az, amit eddigi élete során emberként és művészként tett. "Nekem az is jól esik, hogy éppen március 15-én kapok elismerést, mert számomra ez az ünnep nagyon fontos. Ez volt az az ünnep, amellyel kapcsolatban soha nem merültek fel kérdőjelek, és amelyre mindig kétszeresen is készültem, mert szeretem kitűzni a kokárdát a ruhámra. Március 15. a nagymamám születésnapja is, aki egyébként szeptemberben halt meg, így rá is emlékezem ezen a napon" - árulta el.

 
Az énekesnő úgy vélte, a hatvanas-hetvenes évek népzenész és táncházas generációja tette a legtöbbet a műfaj jelenlegi népszerűségéért. "Én a generációmmal - többek között Palya Beával, Herczku Ágival, Bognár Szilvivel - jól kitaposott utat örököltem. Mi csak a saját korunk képére formáljuk azt a népzenei örökséget, amit kaptunk" - hangsúlyozta.
 
A hagyományok ápolása mellett Szalóki Ági törekszik a műfaji sokszínűségre is, így néha jazz zenészekkel lép fel, gyermekalbumot készít vagy a harmincas évek dalait énekli. "Mindig azt vallom, hogy csak olyan számokat adok elő, amelyeket szeretek énekelni. A kép azáltal lesz kerek, hogy mindegyik műfajban magam tudok lenni" - jegyezte meg.
 
A fiatal énekesnő jelenleg Karádi-estje március 18-i bemutatójára készül, majd egy szegény sorsú gyerekekről szóló kísérleti mozifilmhez készít zenét. Mint hozzátette, hamarosan egy olyan műsorral is szeretne előállni, amellyel a fesztiválokon is megszólíthatja a tinédzser korosztályt.
 
Dunajcsik Mátyás író, műfordító, kritikus szerint bár az irodalmi teljesítmény nehezen mérhető, főleg rövid távon, az ilyen elismerések fontos jelzések az alkotó és a közönség számára is. "Az mindig nagy megtiszteltetés, ha a szakma képviselői azt mondják valakinek a munkájáról, az jó irányba halad. Ezek a díjak azért is hasznosak, mert felhívják az olvasók figyelmét arra, amivel az alkotó foglalkozik, márpedig a művészetnek, különösen az irodalomnak nem lehet elegendő reklámot csinálni" - fogalmazott.
 
Meglátása szerint a magyar irodalmi élet nagy problémája, hogy a rendszerváltás után elfelejtette újra "feltalálni magát" a közönség számára: akkoriban el volt foglalva saját új kereteinek a kialakításával, így máig nem jött létre az irodalmi élet olyan új intézményrendszere, amely kifejezetten azzal foglalkozna, hogy a közönséghez el is jussanak a mai magyar irodalom magas szintű eredményei.
 
Mint hozzátette, a tehetséggondozás azonban jól működik, nagyon sok íróiskola nyitotta meg kapuit, az irodalmi alkotótáborok szemináriumain pedig hihetetlen mennyiségű fiatal író, költő vesz részt. "Amikor elkezdtem az írással foglalkozni, azt gondoltam, hogy borzasztó nehéz lesz betörni az irodalmi életbe, de pont az ellenkezőjéről bizonyosodtam meg: az irodalom 'nagy öregjei' tárt karokkal várták a mi generációnkat" - jegyezte meg Dunajcsik Mátyás.
 

Banda Ádám hegedűművész elmondása szerint a Márciusi Ifjak Díj és a hasonló elismerések erőt adnak a fiatal művészeknek a továbbmenetelhez, hozzásegítik őket ahhoz, hogy még nagyobb örömmel és több erővel tudják folytatni a munkájukat.

 
Az ifjú zenész hét és fél éves korában kezdett hegedülni Balassagyarmaton. "Kiskoromban imádtam Guns'n'Roses-számokra dobolni, a lakásban több tárgy is bánta ezt. A szüleim azonban látták, hogy lehet valami tehetségem a zenéhez, ezért beírattak zeneiskolába. Szülővárosomban kaptam meg az alapokat, de 13 éves korom óta Budapesten vagyok kollégista" - emlékezett a kezdetekre. Mint hozzátette, 13-14 éves korában kezdte a koncertezést, és mostanában már olyan művészekkel is fellép, mint Kocsis Zoltán, Schiff András, vagy Berkes Kálmán. "Most már olyan sok koncertem van, hogy nehéz mellette a Zeneakadémiát végezni, ez a szabadidőmből vesz el nem keveset" - mondta.
 
Banda Ádám számos helyen adott már koncertet, többek között Nem Yorkban, Kanadában, Moszkvában, Dubaiban, Sanghajban, de Európa sok országában is. Legközelebb Japánba és Koreába utazik koncertezni novemberben. "Nem zenekarban szeretnék játszani később sem, hanem szólókarriert tervezek, noha ez a legnehezebb. Az életben azonban az egyik célom az, hogy a hegedűmmel bejárjam a világot" - szólt terveiről.
 
A kormány által 2008-ban alapított Márciusi Ifjak Díj olyan 35 év alatti magyar fiataloknak adományozható minden évben március 15-én, akik elősegítették Magyarország kulturális gyarapodását.
 
Az elismerésben részesülők személyére országos szakmai szervezetek, valamint a kormány tagjai tehettek javaslatot. Közülük egy héttagú független bizottság választotta ki a jelölteket, és tett javaslatot a kormánynak a díj adományozására. A kitüntetettek egy bronz kisplasztika és emléklap mellett nettó 500 ezer forint pénzjutalmat kapnak.