(MTI) - Kóbor Miklós, a Pécsi Egyházmegye főépítésze elmondta: a rekonstrukció végső szakasza a tér burkolatának és az alatta húzódó vízelvezető ároknak rendbetételét, valamint a neoromán stílusú székesegyház negyedik, délkeleti tornyának és tetejének felújítását foglalja magában. A püspökség a munkálatok költségét részben a Norvég Alap pályázati forrásaiból szeretné fedezni.
A főépítész megjegyezte, hogy a tetőjavításnak köszönhetően megszűnik majd a beázás, amely miatt az elmúlt évtizedekben megrongálódott a bazilikában kialakított Szent Mór kápolna falának szőnyegmintája. E kápolnát Lotz Károly és Székely Bertalan freskói is díszítik, ám ezek az alkotások nincsenek veszélyben.
Kóbor Miklós utalt arra, hogy a Dóm tér és épületeinek felújítása évek óta folyik. A pécsi püspökség fennállásának 1000. évfordulójára tavaly júniusra a székesegyház, a püspöki palota és az egyházmegyei levéltár kapott új homlokzatot.
A kivitelező cég szakemberei akkor újrafaragták a püspöki palota és a levéltár homlokzati figurális elemeit, újravakolták a falakat, végül magas minőségű, sárga tónusú festékkel lefestették. Ennek köszönhetően a tér kellemesebb hangulatú lett, mint amilyet a korábbi barokk, óarany, barna színek keltettek. A rekonstrukció keretében kicserélték az ingatlanok nyílászáróit is.
A legkomolyabb feladat a mai formáját a XIX. század végén elnyert székesegyház falrekonstrukciója volt. A munkások először nagynyomású vízzel megtisztították a bazilika mészkőfalaira tapadt szennyeződéseket. A sérült, elkorhadt kőelemeket kicserélték, majd a felületeket összecsiszolták és speciális hidratáló szerrel kezelték, hogy felújításukra legalább félszáz évig ne legyen szükség.
A dóm falait egyébként háromféle mészkőből építették; ezeket a Trianon előtti Magyarország három különböző területéről szállították Pécsre. Szakemberek a kövek vizsgálatával megkeresték a pontos lelőhelyeket és onnan hozattak "utánpótlást" a felújítási munkálatokhoz.
Korábban: