A Római Magyar Akadémia épülete |
(MTI) - A Római Magyar Akadémia 1927 óta működik az olasz fővárosban, a Falconieri-palotában, amely a magyar állam legértékesebb külföldi ingatlana. Számos pompás részletét az egyetemes barokkművészet egyik legnagyobb mestere, Francesco Borromini alakította ki a 17. században. Hiller István és az olasz közoktatási miniszter, Giuseppe Fioroni csütörtökön közösen ismerteti "A kulturális örökség pedagógiája" címet viselő együttműködési programot, amellyel kapcsolatban Budapesten még idén februárban írtak alá szándéknyilatkozatot.
Ezt követően közösen megnyitják a "Magyar örökség egy építész és egy szobrászrestaurátor keze munkája nyomán" című kiállítást. A magyarországi Műemlékek Nemzeti Gondnokságának átfogó tablótárlata nemcsak a hazai műemlékeket mutatja be, hanem a műemlékvédelmi munkát, helyreállításuk elveit és gyakorlatát is. A magyar tárcavezető este részt vesz a Római Magyar Akadémia "Négy festőnő" című kiállításának megnyitóján. A tárlaton Ország Lili, Kohner Ida, Alessandra Giovannoni és Mózes Katalin alkotásai láthatók.
Hiller István pénteken találkozik Walter Veltronival, Róma polgármesterével, akinek Pro Cultura Hungarica kitüntetést ad át. Ezt követően a magyar tárcavezető és az olasz kulturális minisztérium főtitkára, Giuseppe Proietti fölavatja a Római Magyar Akadémiának 1927 óta otthont adó Falconieri-palota felújítását méltató emléktáblát. Az avatás után sajtótájékoztatót tartanak az olasz-magyar filmkoprodukciós megállapodásról.
Hiller István a magyar akadémián külön fogadja Louis Godart professzort, az olasz Köztársasági Elnöki Hivatal Művészeti Örökségvédelmi Hivatalának igazgatóját, a nápolyi II. Frigyes Tudományegyetem tanszékvezetőjét, a Lincei Akadémia tagját, Giorgio Napolitano köztársasági elnök művészeti főtanácsadóját.
A Római Magyar Akadémia pénteken a nagyközönség számára is nyitott esti programmal ünnepli, hogy megújult épülete 80 éve áll a magyar-olasz kulturális kapcsolatok szolgálatában. Fellép Winand Gábor és együttese, valamint Horgas Eszter fuvolaművész és Babos Gyula dzsesszgitáros.