(MTI/AP) - A kubai állami médiában kemény bírálatot kaptak az irodalmi Nobel-díj és a Nobel-békedíj kitüntetettjei.
Ez utóbbit a kínai Liu Hsziao-po (Liu Xiaobo) kapta meg, az oslói bizottság indoklása szerint az alapvető emberi jogok érvényesüléséért régóta folytatott, békés küzdelméért.
Mario Vargas Llosa a "hatalmi berendezkedések feltérképezéséért és az egyén ellenállását, lázadását, alulmaradását bemutató erőteljes ábrázolásmódért" kapta meg az irodalmi Nobel-díjat.
Manuel Henríquez Lagarde, a Cubasi.cu című hírportál igazgatója, a kubai állami média közismert hírmagyarázója a hét végén közzétett - a Cubadebate.cu című, hivatalos hírportálon is megjelent - írásában azokhoz az ellenzékiekhez hasonlította a kínai kitüntetettet, akiket a kubai kormány az Egyesült Államok fizetett ügynökeinek tart. Szerinte Liu Hsziao-po "semmiben nem különbözik azoknak a másként gondolkodóknak a típusától, akiket az Egyesült Államok évtizedek óta használ ötödik hadoszlopként több-kevesebb sikerrel olyan országokban, amelyek nem tetszenek neki".
Mario Vargas Llosa |
Vargas Llosa egykor baloldali nézeteket vallott, és az 1970-es évek elejéig szimpatizált Kubával. A 74 éves író viszont immár gyakran bírálja azokat az országokat és vezetőket - főleg Kubát és Venezuelát -, amelyeket és akiket fenyegetésnek tart Latin-Amerikában a demokráciára és a szabadságra nézve.
Lagarde szerint az író, aki "a demokrácia liberális és világi nézeteket valló védelmezőjének és a diktatúrák makacs bírálójának" tekinti önmagát, nem kérdés, hogy "elfogult a legreakciósabb nemzetközi jobboldal" iránt, és "hallgat az Egyesült Államok Irak elleni igazságtalan háborújáról vagy éppen a guantánamói koncentrációs táborban folyó kínzásokról". "Vajon ezt a díjat azért kapta meg, hogy elismerjék A zöld palota szerzőjének érdemeit, vagy a Kuba és Venezuela elleni támadásokért?" - tette fel a kérdést Lagarde, aki szerint az ilyen döntések miatt még tovább olvad a Nobel-díj maradék tekintélye.
Több neves kubai író viszont múlt héten csütörtökön üdvözölte, hogy "az egyik legnagyobb és legbefolyásosabb" amerikai íróként Mario Vargas Llosa kapta meg a Nobel-díjat. César López, Pablo Armando Fernández és Reynaldo Fernández szerint Vargas Llosa megérdemelte a kitüntetést, függetlenül politikai nézeteitől.
KORÁBBAN: