Kulturális szakdiplomaták a spanyol és az arab nyelvű világban is

Kultpol


GORDON_HillerIstvan_kulturalisintezetek_sajtaj_20080707_2.jpg
Hiller István

Az Oktatási és Kulturális Minisztérium a magyar tudomány, oktatás és kultúra kiemelkedő eredményeinek képviseletére kiépített intézményhálózat bővítéseképpen a Külügyminisztériummal együttműködve hozta létre az oktatási és kulturális szakdiplomáciai állomáshelyeket még 2007-ben.

 
Az első öt állomáshelyet - Peking és Sanghaj, Tel-Aviv, Belgrád és Zágráb - most két újabb követi Madridban és Abu Dhabiban. A spanyol és az arab nyelvű világban való kultúrdiplomáciai megjelenéssel ismét jelentősen csökkennek a magyar kultúra tekintetében a világtérképen levő fehér foltok.
 
Az oktatási és kulturális szakdiplomata állomáshelyek létesítésének célja Magyarország kulturális jelenlétének erősítése, a magyar kultúra megismertetési lehetőségeinek bővítése.
 
Az oktatási-kulturális szakdiplomaták feladatai a következők lesznek: a fogadó ország oktatási és kulturális piacának feltérképezése, és a fogadó országban élő magyar közösséggel történő kulturális kapcsolattartás. Intézményközi kapcsolatok építésének, közös projektek megvalósulásának elősegítése, a magyar kultúra értékeinek fogadó országba történő közvetítésének elősegítése. Kapcsolattartás a fogadó ország felsőoktatási intézményeiben működő magyar lektorral, a magyar nyelvi/irodalmi tanszékek oktatóival és hallgatóival. A vonatkozó nemzetközi megállapodások, munkatervek előkészítésében való részvétel, illetve a köztisztviselők tartós külszolgálatához tartozó kötelező feladatok.
 
Az álláshelyek létesítésének működési és pénzügyi feltételeiről az OKM és a KüM megállapodást kötött.
 
A madridi posztra 15, míg az abu-dzabi állomáshelyre 6 érvényes pályázat érkezett.
 
A leendő madridi kulturális szakdiplomata Végvári Tamás az angol nyelvű nemzetközi érettségi megszerzése után a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen folytatott tanulmányokat, ahol 2004-ben szerzett közgazdász diplomát a Nemzetközi kapcsolatok szakon. 2007-ben az International Visitor Program ösztöndíjasaként múzeum-menedzsment szakmai gyakorlati képzésen vett részt. 2003-tól az Association for International Relations PR-alelnökeként tevékenykedett, 2004 óta pedig titkárságvezető-helyettes a Szépművészeti Múzeumban, ahol többek között szponzorációs tárgyalásokat bonyolított.
 
Az Abu-Dzabiban tevékenykedő Velez Béla arab szakos bölcsészként végzett 2002-ben az Eötvös Lóránd Tudományegyetemen, közben egy évig tanult a Kuwait University-n. 2006-ban PhD fokozatot szerzett a az ELTE Orientalisztikai Intézeténél. Az egyetem mellett nyelvtanárként és tolmácsként tevékenykedett, majd 2002-ben a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal központi ügyeleteseként kezdett dolgozni. Később a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen vezetett iszlám kurzust, illetve a József Attila Tudományegyetem, az ománi Sulatan Qaboos University-n, és a Dubai University College előadójaként oktatott.