Kulturális nemzetben gondolkoznak az elnökök

Kultpol

cellaseptichora_pecs_boristadic_solyomlaszlo_ivojosipovic_d_kos20100416025.jpg
 Boris Tadic, Sólyom László és Ivo Jospovic a Cella Septichorában tartott sajtótájékoztatón
 
(MTI) - Sólyom László a Boris Tadic és Ivo Josipovic elnökkel Pécsett folytatott megbeszélést követő sajtótájékoztatón azt mondta: a kulturális nemzet azt jelenti, hogy léteznek népcsoportok, melyeknek nyelve, kultúrája, történelmi tudata közös, és tagjai egységet képeznek, tekintet nélkül az állampolgárságukra.
   
E kulturális nemzeteknek megvan az értük felelősséget viselő anyaországuk - tette hozzá. A fogalom érthetővé teszi - mondta -, hogy bár léteznek ilyen közösségek, ez nem jár együtt semmiféle területi követeléssel, még annak felvetésével sem.
   
A magyar államfő úgy vélte: a kulturális nemzet más országban élő részének lojálisnak kell lennie az adott országhoz, integrálódnia kell abba nemzetbe, és beszélnie kell a hivatalos, többségi nyelven. "Az államok szuverén léte és a kulturális nemzet fogalmának használata megfér egymással" - jegyezte meg.
   
Sólyom László célszerűnek nevezte, ha a kulturális nemzet fogalmát az Európai Unióban is elismernék. Hangsúlyozta, mindhárman törekedni fognak arra, hogy megértessék és elterjesszék használatát.
   
Úgy fogalmazott: "A kulturális nemzetek léte és az ezzel kapcsolatos jogok elismertetésének végső célja, hogy az Európai Unió is törődjön a nemzetiségi kérdéssel, s elérjük egy külön, a nemzetiségi ügyekkel foglalkozó biztos felállítását".
   
pecs_ivojosipovic_boristadic_solyomlaszlo_szekesegyhaz_d_kos20100416016.jpg
 A három elnök  a sajtótájékoztató után kezet fog a pécsi székesegyház előtt
 
Sólyom László "legmélyebb tiszteletét" és elismerését fejezte ki kollégáinak, amiért mostanában kölcsönös, példamutató gesztusokat tettek, hogy a délszláv háború súlyos atrocitásain túllépve megbékéljenek és közösen keressék a jövőt. Fontosnak nevezte, hogy e gesztusokat a háború után gyorsan megtették. Közölte, napirendre kerül a háború utáni sérelmek történelmileg hiteles, objektív feltárása is. Felkérték a két ország tudományos akadémiájának elnökét, hozzanak létre bizottságot a múlt feltárására. Ez az első lépés a sebek orvoslásában.
   
Boris Tadic szerb államfő elmondta, Szerbia arra törekszik, hogy Horvátországot követve minél előbb az Európai Unió tagjává váljon, s e stratégiai cél elérésével a nemzetek a kulturális nemzetek fogalmának megfelelően, az Európai Unió égisze alatt, a szuverenitás tiszteletben tartásával élhetnek együtt - mint fogalmazott - "relativizált" határok között.
   
Ivo Josipovic hangsúlyozta: egyetértettek abban, hogy országaikban a legmagasabb kisebbségvédelmi sztenderdeket próbálják képviselni. Felhívta a figyelmet ugyanakkor arra, hogy a három népcsoport alkotta Bosznia-Hercegovina stabilitása nélkül nem képzelhető el a régió stabilitása és biztonsága.