Kulturális örökségi cím: négy magyar helyszín felterjesztve

Kultpol

(MTI) - Az európai kulturális miniszterek az egyes országok javaslatairól és a hivatalos listáról egyeztetnek nem hivatalos találkozójukon, a jegyzékbe bekerülő helyszínekről egy későbbi időpontban a miniszterek által felkért szakértői bizottság dönt majd - mondta Hiller István.
 

visegradpalota.jpg
A visegrádi királyi palota

Az európai kulturális örökség cím az európai történelemben fontos szerepet játszott épületek, emlékhelyek, parkok, kulturális javak európai dimenzióját kívánja előtérbe állítani. Az univerzális értékek megőrzésére létrehozott UNESCO-világörökséggel szemben nem választja szét az épített és a szellemi örökséget, így hangsúlyozva, hogy e két tényező szorosan összefonódva hozta létre a közös európai kulturális teret. A kiválasztott helyszínek épületeire felkerül az Európai Kulturális Örökség emléktábla. 

 
Az európai kulturális örökség jegyzékébe elsőként került fel másfél évvel ezelőtt a franciaországi clunyi apátság és az Európai Unió alapító atyjának tekintett Robert Schuman Scy-Chazelles-ben található emlékháza, valamint az avignoni Pápák Palotájának díszudvara és az athéni Akropolisz.
 

Esztergom_Bazilika_Var_crop.jpg
Esztergom

Hiller István francia kollegájával, Christine Albanellel megállapodott abban, hogy miután az Európai Bizottság múlt szerdán jóváhagyta a 2013-ig szóló magyar filmtámogatási rendszert, Magyarország és Franciaország módosítja a filmes együttműködésükről 1970-ben született megállapodást.

 
"A módosításra azért van szükség, mert az új támogatási rendszer a jelenleginél kedvezőbb lehetőségeket biztosít a koprodukcióknak, és új befektetésre ösztönzi a francia partnereket a magyar filmiparban" - hangsúlyozta a magyar miniszter. Véleménye szerint az egyik legtekintélyesebb magyar filmrendező, Kézdi-Kovács Zsolt által megfogalmazott szakmai javaslatok alapján, amelyeket a francia fél is jóváhagyott, a módosítás aláírására még az idén sor kerülhet a két ország között.
 
Hiller István bővíteni kívánja a magyar kulturális jelenlétet Párizsban. Ennek érdekében felkérte francia kollegáját, hogy vegyen részt az átalakított Párizsi Magyar Intézetben (PMI) még a francia EU-elnökség idején, azaz december 31. előtt egy olyan programsorozaton, amely a két kultúra kapcsolatáról szól, és amilyenre a miniszter megfogalmazása szerint "emberemlékezet óta nem került sor".  "A PMI az egyik legjelentősebb magyar kulturális központ a világban, kitűnő helyen található a Luxembourg-kert mellett, s miután a konzulátus kiköltözik az épületből, annak egésze kulturális célokra hasznosítható" - mutatott rá Hiller.
 
A miniszter bejelentette: az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 160. évfordulója alkalmából a családdal való egyeztetést követően Teleki Blankának, a magyar nőnevelés úttörőjének a párizsi Montparnasse temetőben található földi maradványait Magyarország hazaszállítja, s várhatóan október 6-án Martonvásáron helyezik majd örök nyugalomra.