(MTI) - Az EP kulturális bizottsága brüsszeli ülésén azt az ajánlást vitatta meg, amelynek témája az európai filmművészet és média támogatása volt a következő uniós költségvetési időszakban (2007-2013).
Indítványának indoklásként Hegyi Gyula elmondta, hogy Pasolini az európai filmművészet egyik legnagyobb, meghatározó jelentőségű alkotója volt, akinek munkássága ma is inspirációt jelent a fiatal filmművészek számára.
Hegyi Gyula azt is hangsúlyozta, hogy az egyébként baloldaliként ismert olasz rendező Máté evangélium című filmjével 1964-ben a velencei filmfesztiválon elnyerte a katolikus zsűri díját.
Az EP kulturális bizottsága "rokonszenvvel fogadta az előterjesztést" - mondta el a képviselő a testület ülését követően az MTI-nek. Hozzátette, az indítvány összhangban van a bizottság elé terjesztett és megvitatott anyaggal.
Ösztöndíjról van szó - hangsúlyozta Hegyi Gyula -, amelyet meghatározott időre adnának, hogy szabadok legyenek az alkotásban. A díjat minden évben a cannes-i filmfesztivál alkalmából ítélnék oda.
Külön hangsúlyozza az indítvány annak szükségességét, hogy az új tagállamok filmesei ugyanolyan eséllyel pályázhassanak a díjra, mint a régiek.
EP-bizottsági jóváhagyás a kulturális keretprogramra
(MTI) - Az Európai Parlament külügyi bizottsága keddi brüsszeli ülésén egyhangúlag fogadta el az Európai Unió úgynevezett Kultúra 2007 keretprogramját.
Az EP-bizottság részéről Dobolyi Alexandra (SZDSZ) készített véleményt a dokumentumhoz. Közleménye szerint az általa benyújtott módosító javaslatokat a képviselők egyhangúlag elfogadták.
A magyar képviselőnő javasolta, hogy növeljék az Európai Bizottság e programra szánt pénzügyi keretét, s ez elsősorban Európa kulturális sokszínűségének, valamint a kulturális örökség megőrzésére irányuljon.
Dobolyi Alexandra javaslataiban hangsúlyozta, hogy a program hatékony működésének érdekében elengedhetetlen az együttműködés más közösségi és tagállami, illetve regionális szintű programokkal.
Felhívta a figyelmet arra: a program céljai között kell, hogy szerepeljen az Európai Unió jobb megjelenítése az unión belül és kívül. Rámutatott: a kulturális értékek cseréje felbecsülhetetlen értékű csatorna, amely hozzájárul az Európai Unióról alkotott kép javításához szerte a világon. A program a közös európai kulturális értékek terjesztésének, a kulturális sokszínűség fenntartásának, a gazdag európai örökség népszerűsítésének kulcsfontosságú eszköze, s mint ilyen erősíti az európai kulturális identitást.