Elmondta, hogy 40-50 programot láthat majd a közönség az egész évben zajló Csordultig magyar (Extremely Hungary) című fesztiválon, amelynek szerinte a kapcsolatépítés a lényege. Arra törekedtek, hogy kurátorokkal, kultúraszervezőkkel hozzák össze a magyar művészi világot. Ez az elsődleges misszió, az évad egyfajta felütés lehet a további együttműködéshez.
A New York-i Kulturális Intézet vezetője elmondta, olyan képet szeretnének mutatni az országról, amelyért szavatosságot tudnak vállalni, vagyis olyan programokat szerveztek, amelyek nemcsak papíron futtathatók. Elsődleges szempont volt a szervezésben, hogy "létező fórumokba kapcsolódjunk, élő közegbe kerüljenek a magyar művészek".
"Nagyon komolyan gondolom: ha a fesztivál jól működik, és remélhetőleg jól fog működni, az egyik funkciója az lehet, hogy egy viaskodó, egy magával nagyon rosszban levő országnak némi lehetőséget adjunk, hogy felüsse a fejét a világban azzal, hogy Magyarország nemcsak negatívan tematizálódik". Szerinte "az érdeklődést karakteres állításokkal lehet felkelteni, nem a kéztördeléseinkkel és lelki komplexusainkkal, hanem az eredményekkel".
Orsós László Jakab elmondta, a magyar kultúra tematizálása érdekében "kitaláltunk egy narratívát, amelyre felfűzve megtarthatja magát a fesztivál". Ez a narratíva a modernizáció és gyökerei; a XIX. századnál nem mentek korábbra. "A döntés az volt, hogy annyira frissek legyünk, amennyire csak bírunk" - hangsúlyozta, hozzátéve, "végtelenek az ambícióink..., a magyar kultúrának van egy abszolút piacképes rétege".
A másik narratíva a berlini fal leomlásának a XX. évfordulója; erre külön eseménysor lesz. A PEN írókonferenciájának utolsó napján például elmesélik a páneurópai piknik történetét, amerikai írók és filozófusok fognak beszélni a szabadság gondolatáról. A washingtoni sajtómúzeumban, a Newseumban, illetve a New York-i Public Libraryben konferenciát szerveznek, amelyen a 80-as, 90-es években a kelet-európai térséget lefedő amerikai újságírók mesélnek majd arról, mi az, amit annak idején nem vettek észre, amire nem láthattak rá, miről írtak volna másképpen.
Orsós László Jakab azt is elmondta: fontos, hogy nem kanonizált műfajokat is beemeljenek a programba. Kézenfekvő volt például, hogy a magyar gasztronómiáról is szó legyen, egy gasztronómiai országképet is nyújtsanak."Nagy fába vágtuk a fejszét (...) de olyan helyeken fog megjelenni a magyar kultúra jó minőségben, ahol így eddig nem volt kommunikálva, ilyen rendben összeállítva" - fogalmazott.