Összefogásra ösztönöz a Kultúra Magyar Városa cím

Kultpol

(mti) Bozóki András elmondta: a különböző produkciók sokféleségétől az épített és szellemi örökség védelméig, a fiataloknak kínált igényes művelődési-szórakozási lehetőségektől a civil kezdeményezésekig és nagyrendezvényekig húsz-huszonöt szempont alapján, egy évnyi teljesítményt mérlegelve ítélte oda a zsűri az áprilisban létrehozott díjat.

Általa "a kulturális vidékfejlesztést", s a városok ebbéli jövőjének tervezését célzó értelmiségi és civil összefogást szeretnék ösztönözni minden évben - fűzte hozzá a tárcavezető.

Megítélése szerint a 30 ezer lelken felüli városok csoportjában Kecskemét, az 5-30 ezer közöttiek sorában Keszthely és az 5 ezer lakoson aluliak közül Vasvár sokoldalú teljesítményével, egyedi hagyományaival, a kulturális turizmust is élénkítő kínálatával méltó nyertese volt az első ízben kiírt pályázatnak.

Mint mondta: a Kultúra Magyar Városa címet elsőként viselő önkormányzatok rövidesen megkapják az erről tanúskodó, bárhol kitehető és feltüntethető logót, amelynek jelentősége lesz a városmarketingben is.

"Nem lehet az elit kultúrát a közkultúrától elszakítani, ehhez pedig szellemi pezsgésre van szükség nemcsak Budapesten, hanem vidéken is, jobban odafigyelve az itteni értékes kezdeményezésekre, fejlődésre" - hangsúlyozta Bozóki András.

A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának vezetője a nap folyamán Vasvár, majd Keszthely kulturális intézményeit és művészeti közösségeit kereste fel.

"Örömmel nyugtáztam a Helikon Kastélymúzeum restaurálandó régi könyvek jelképes örökbefogadásáról elindított akcióját, s miniszterként Turócz János 1488-as, augsburgi kiadású Cronica Hungarorum című művét fogadtam örökül, a restaurálás 190 ezer forintos költségét vállalva" - jegyezte meg Bozóki András.

A Kultúra Magyar Városa cím harmadik nyertesét, Kecskemétet december 22-én keresi fel - közölte a miniszter.