Új igazgatók három külföldi magyar intézet élén

Kultpol

(MTI) - A New York-i Magyar Kulturális Központot Fülemile Ágnes néprajzkutató irányítja a jövőben, a Római Magyar Akadémia igazgatója Molnár Antal történész lett, míg a Moszkvai Magyar Kulturális, Tudományos és Tájékoztatási Központ élére Baranyi András jogász, tolmács került. Az új igazgatói kinevezések 2011 szeptemberétől négy évre szólnak ?közölte a Balassi Intézet.

 
Az intézetvezetők feladata ? a Balassi Intézet alapvető céljaival összhangban ?"értékorientált országkép közvetítése, közös értékeink nemzetközi megismertetése, a magyarság jó hírének eljuttatása a nemzetek közösségébe, valamint a határon inneni és túli magyarság kulturális értékeinek és kapcsolatainak ápolása, fejlesztése".
 
Az igazgatók munkája nemzetpolitikai, oktatási, tudományos, kulturális, külpolitikai és kommunikációs feladatokat foglal magába, továbbá a vezetők közreműködnek abban, hogy Magyarország egységes üzenettel és arculattal jelenhessen meg a nemzetközi nyilvánosság előtt.
 
A kinevezett új vezetők életrajza:
   
Fülemile Ágnes néprajzkutató, az MTA Néprajzi Kutató Intézetének főmunkatársa. Tanulmányait művészettörténet, történelem, néprajz szakon folytatta az ELTE-n. Ez utóbbiból 1997-ben PhD-fokozatot szerzett. Az egyetem befejezése óta az MTA Néprajzi Kutató Intézetének doktori ösztöndíjasa, később tudományos főmunkatársa lett. 1990 és 2006 között a University of California and Wisconsin Education Abroad Programján tanított az ELTE-n és 1991-től kezdve a mai napig a Council on International Educational Exchange Education Abroad Programon a Corvinus Egyetemen. 1985-ben magyar néptánc kurzusokat tartott San Francisco és Los Angeles körzetében, valamint a mendocinói táborban. 1992-ben és 1993-ban Fulbright-ösztöndíjasként a University of California Berkeley antropológia tanszékén szemináriumokat hallgatott, valamint a Folklore Archivumban és az East European and Slavic Institute-ban tartott előadásokat. A második félévet a New York-i Metropolitan Museum of Arts Costume Intézetben töltötte kutatással. Előadást tartott a Metropolitan Museumban és a Fashion Institute of Technology-ban. 1994-ben és 1996-ban hat hónapot tanult a University of London Courtauld Institute History of Dress tanszékén, ahol 1997-ben végzett. 1999-ben újabb Fulbright-ösztöndíjjal egy szemesztert tanított a Rutgers University Hungarian Studies programján. 2006-tól 2009-ig 3 évig oktatott az Indiana University Bloomington Hungarian Studies Programján. 1991-ben az MTA Akadémiai Ifjúsági díjában részesült, 1994-ben Jankó János-díjat kapott, majd 1997-ben a Finn Néprajzi Társaság tiszteletbeli tagjává fogadta.
Molnár Antal történész, egyetemi docens, az MTA Történettudományi Intézetének megbízott igazgatóhelyettese. Az ELTE latin-történelem szakán végzett 1996-ban, majd a szegedi egyetemen folytatott tanulmányokat, ahol 1999-ben PhD fokozatot szerzett irodalomtudományból. Emellett az Université de Paris-n tanult, ahol 2002-ben szerzett PhD fokozatot történettudományból. 2007-ben habilitált az ELTE-n. 1995-től tanít a felsőoktatásban: először óraadóként az Eötvös József Collegiumban, majd a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Történeti Intézetében, ahol 1998-ban adjunktussá nevezték ki. 2000-től az ELTE BTK Középkori és Koraújkori Magyar Történeti Tanszékének adjunktusa, 2008-tól pedig docense. 2005-től dolgozik az MTA Történettudományi Intézetében, 2011-től az intézet megbízott igazgatóhelyettese. 1997-től a Jézus Társaság Magyarországi Rendtartomány Levéltárának vezetője. Ösztöndíjasként kutatásokat folytatott Párizsban, Rómában, Dubrovnikban, Zágrábban, Belgrádban. Kutatási területei: koraújkori egyház- és művelődéstörténet, a Szentszék története, a török hódoltság és a Balkán-félsziget története. Számos tudományos díj birtokosa: Klaniczay Tibor-díj (2002), Palládium Díj (2003), Talentum Akadémiai Díj (2004), Szakály Ferenc-díj (2006). Tagja a Magyar-Bolgár és a Magyar-Szerb Akadémiai Történész Vegyes Bizottságnak, szerkesztőbizottsági tagja a Scrina Slavonca és a Történelmi Szemle című folyóiratoknak, 2008-tól a Magyar Tudományos Akadémia Történettudományi Bizottságának titkára.
Baranyi András jogász, tolmács. Az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán szerzett diplomát 2001-ben. 1995-től nyolc éven át hírszerkesztőként és bemondóként dolgozott a Magyar Rádió Külföldi Adások Főszerkesztőségénél. 2001-től az Agora Kárpát-medencei Szolgáltató és Információs Irodahálózat programigazgatói tisztségét látta el három éven át, majd jogászként dolgozott, 2004 szeptemberétől pedig a VÁTI Nonprofit Kft.-nél programmenedzseri munkakört töltött be. 2008 áprilisától a Stratégiai Szolgáltatások Irodájának igazgatói feladatait látta el, 2008 őszétől pedig a Magyarország-Szlovákia-Románia-Ukrajna Európai Szomszédságai és Partnerségi Eszköz Határon Átnyúló Együttműködési Program Közös Szakmai Titkárságának igazgatója. Munkája mellett a Külügyminisztérium Protokoll Főosztálya és a Miniszterelnökség felkérésére magyar-orosz és magyar-ukrán tolmácsolási feladatokat lát el állam- és kormányfői szintű tárgyalásokon.