Újragondolják a kulturális politika módszereit

Kultpol

(MTI) - Az Európa Tanács, az Európai Bizottság, valamint az unió tevékenységét véleményező Európai Gazdasági és Szociális Bizottság mellett a rendezvény társszervezői közt található a Budapesti Obszervatórium is, amely a Kelet-Közép-Európai Kulturális Obszervatórium Alapítvány égisze alatt tevékenykedik.
  

inkeipeter.jpg
Inkei Péter

Inkei Péter, a Budapesti Obszervatórium igazgatója a konferencia három munkacsoportja egyikében társvitavezető lesz - abban a csoportban, amely a források előteremtésének problematikáját járja körül.

 
Erről szóló, előzetesen ismertetett tanulmányában Inkei úgy vélekedett: mind kevésbé remélhető, hogy a válság elmúltával egyszerűen visszatérnek majd a korábbi állapotok az európai kultúra helyzetét illetően. "Még ez év elején is volt bizonyos okunk azt hinni, hogy a hirtelen pánikban eltúlozták a válság hatásait" - írta. Felhívta azonban a figyelmet arra, hogy 2010-re már a közszféra deficitje vált az európai kormányok legfőbb aggodalmává, és ez súlyosan érinti a kultúra támogatását.
   
A válság - mutatta ki Inkei Péter - nagyon eltérő mértékben sújtotta Európa különböző országait, illetve az egyes kulturális tevékenység- és intézményfajtákat. Az üzleti szférához szorosabban kötődő kulturális területeken általában mélyebb volt a hatás.
 
Az egyes térségek közti drámai eltérésekre példaként hozta fel, hogy 2009 két európai kulturális fővárosa közül Vilnius, a litván főváros a kulturális turizmusból remélt 15 százalékos bevételnövekedés helyett - az ország gazdasági nehézségei miatt - 15 százalékos csökkenéssel zárta az esztendőt, miközben az ausztriai Linz anyagilag is valóra váltotta a reményeket, és az ország egyetlen városaként 11,4 százalékos vendégéjszaka-növekedést könyvelhetett el tavaly.