Zenével zárult a Kínai magyar év

Kultpol


Zeneakademia_kulso_20080514_x.jpg
Zeneakadémia

Július 8-24. között rendezték meg Pekingben a Musicathlon Fesztivált. E rangos nemzetközi koncertsorozat célja az volt, hogy az olimpia mintájára négy kontinens (Ázsia, Amerika, Európa, Ausztrália) legkiválóbb zeneakadémiáinak tanárai és növendékei találkozhassanak, jobban megismerhessék egymás munkásságát, egyúttal népszerűsítsék Ázsiában a klasszikus európai zenét. Hazánkat a Zeneakadémia rektora, dr. Batta András és az intézmény néhány kiváló ifjú művésze, tanára: Farkas Gábor (zongora), Tömösközi László (ütőhangszerek), Lajkó István (zongora), Várdai István (cselló) képviselte. 

 
"Kínában egyre növekvő érdeklődés mutatkozik meg a klasszikus európai zene iránt. Rengetegen tanulnak zenét. A Liszt Akadémia mint ennek a zenekultúrának egyik világszerte elismert örököse, szívesen vállalja fel Ázsiában is az oktató szerepet. Ki tudja, talán néhány évtized múlva épp Ázsiában virágzik majd ki újra az Európában kissé hervadó tradíció?" - mondta Batta András. 
 
A fesztivált a Pekingi Központi Konzervatórium és a Yale Egyetem zenei fakultása szervezte. A budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémia mellett a londoni Royal Academy of Music, a Sibelius Akadémia Helsinkiből, a New York-i Juillard School of Music, a Salzburgi Mozarteum, a Bécsi Zeneakadémia, a Korean National University for the Arts, a Shanghai Conservatory és a Sidney Conservatory vett részt a programsorozatban. Minden intézmény két napon át kapott lehetőséget arra, hogy bemutathassa a kínai szakemberek és a közönség előtt tudását koncertek, előadások, mesterkurzusok formájában. A magyar művészek július 17-18-án léptek fel a pekingi hangversenyteremben, a koncerteken Beethoven, Liszt, Bartók, Kodály, Ligeti műveit tolmácsolták. 
 
Ez a fellépéssorozat volt egyúttal az Oktatási és Kulturális Minisztérium által szervezett Kínai magyar év záró rendezvénye.