Kultúra és technológia összefogása a Google Art Project

Egyéb

Összesen harminc múzeummal bővült a Google Art Project virtuális múzeuma, hiszen 28 külföldi, valamint két magyar intézmény lett újabb partnere a digitális gyűjteménynek. A tavaly áprilisban csatlakozó Szépművészeti Múzeum és Nemzeti Galéria mellett most már a PIM és az Iparművészeti múzeum műkincseinek egy része is megtekinthető a világ bármely pontjáról az internet segítségével. ?Kultúra és technológia összefogása valósul meg a programban, amely egyedülálló kezdeményezés, és a világ legnagyobb virtuális kiállítóterét hozta létre? ? hangsúlyozta Heal Edina, a Google Magyarország vezetője.

A digitalizálás folyamata
A program négy Google-mérnök saját ötletén alapul, mára pedig a Google Kulturális Intézet külön projektjeként dolgoznak rajta. ?A tárggyal való találkozás élményét az Art Project nem pótolja, de sok ember láthatja a számára elérhetetlen műkincseket is. Emellett számos problémára megoldást kínál: mit tehet például egy múzeum, ha kevés a hely a rengeteg gyűjteményhez? Ha a hőtől, fénytől, párától kell óvnia egyes műtárgyakat? A virtuális kiállítótérbe ezeket is elhelyezheti? ? utalt Heal Edina többek között a PIM egyik értékes, a nagy közönség számára több évtizede nem látható műtárgyára. A Nemzeti dal eredeti kézirata, amelyet az erős roncsolódás miatt 40 éve nem láthatott a muzeológusokon kívül más, ugyanis szintén az Art Project galériájának része lett. Emellett Babits Mihály bombatalálattól megsérült írógépét, Ady Endre számos kéziratát, Karinthy Frigyes portréját is elhelyezték a Google által adott felületen digitális formában. ?A múzeum törekvése, hogy a műtárgyakat megőrizze és feldolgozza, de ugyanilyen fontosnak találjuk a korszerű közzétételt? ? jegyezte meg E. Csorba Csilla, a PIM főigazgatója, aki a gyűjtemény bővülését is reméli a programtól. ?Elképzelhető, hogy egy Amerikába emigrált magyar leszármazottja a virtuális kiállításunkban böngészve rájön, hogy valamilyen kulturális emlék, ereklye őrzője, és eljuttat hozzánk egy eddig ismeretlen műtárgyat? ? mondta az igazgató, aki különösen örül, hogy a határon túli és diaszpórához tartozó magyarok most már digitálisan láthatják kultúrájuk lenyomatait.

Az Iparművészeti Múzeum műtárgyai közül sok más mellett Rippl-Rónai József Vörösruhás nő című alkotása is elérhető lesz az Art Projectben. A jelenleg külföldön kiállított különleges fakárpitot a festő tervezte és felesége hímezte meg, digitális változatát pedig nagyító alatt is szemügyre veheti a látogató. További érdekesség, hogy ha valaki a három különböző magyarországi múzeumban fellelhető Rippl-Rónai alkotásokat szeretné egy helyen látni, itt egyetlen kattintással megteheti.

?Az Iparművészeti Múzeum 21 művész 103 műalkotását mutatja be az Art Project oldalán, köztük például egy 1520-ban készített itáliai eredetű, Jupiter és Semele mitológiai történetét ábrázoló tányért, vagy egy 1600 körül Prágában készült ötvösművet, amely egy ékszerekből applikált serleg? ? fejtett ki Takács Imre, az Iparművészeti Múzeum főigazgatója, aki hozzátette: a korszerű múzeumarculat kialakítása miatt a közelmúltban saját gyűjteményüket is megnyitották a világhálón, ahol 3000 alkotást érhetnek el az érdeklődők.

Az Art Project angol nyelvű oldalán az internetezők kereshetnek a műalkotások között a művész neve, a műalkotás, a művészeti ág, a múzeum, az ország, a gyűjtemény és az időszak szerint. Virtuális sétát 46 külföldi múzeumban lehet tenni, a Collection funkció segítségével pedig bárki összeállíthatja saját gyűjteményét.