Kultúra a vízparton

Egyéb

A Kultúra.hu oldalunkon hat rovatban olvashatsz a művészetekről: film, tárlat, zene, színpad, irodalom és kultúrpolitika témában. Mi most hat könyvet ajánlunk az olvasóknak: minden témakörben egyet-egyet, hogy nyáron se kelljen lemondanunk a kultúráról.

 

Film

Ki van a pofonok mögött?

Bud Spencer: Különben dühbe jövök ? Önéletrajzom első része

Meghökkentően őszinte önéletrajz a hagymásbab és a pofonok nagymesterétől. Bár westernfilmek hőseként ismerte meg a nagyvilág, Carlo Pedersoli sokkal több ennél: forgatókönyvíró, producer, úszóbajnok, olimpikon. Miután aláírta első hollywoodi szerződését, utolsó vízilabda-mérkőzését a magyar válogatott ellen vívta. Könyvében az immár 81 éves színész, akit 1991-ben a Time a leghíresebb olasznak nevezett, megható öniróniával mesél gyermekkoráról, a sportolóként töltött évekről, arról, hogy hogyan került bele szinte véletlenül a filmek világába, barátságáról Mario Grottival, azaz Terence Hillel, a tengerentúli élményeiről és végül visszatéréséről Rómába. Ki ne ismerné a Nincs kettő négy nélkül, a Kincs ami nincs, a Bombajó bokszoló című filmeket vagy a legendás Piedone-sorozatot! Most eljött az idő, hogy megismerjük az embert a pofonok mögött!

 

Tárlat

Kit szeretett Picasso, Manet és Dalí?

Gerevich József: Teremtő vágyak - Művészek és múzsák

A színes képekkel gazdagon illusztrált kötet tizenhét világhírű festőművész életének egy-egy különös, izgalmas történetén keresztül mutatja be művész és múzsája szenvedélyes viszonyát. Azt a sokszor szövevényes, rejtélyes viszonyt, amelyből majd a remekmű, mint alkotás megszületik.
Picasso, Modigliani, Frida Kahlo, Schiele, Manet, Munch, Gauguin, Dalí, Toulouse-Lautrec, Goya, Magritte, Kokoschka ? valamennyien egyfajta lelki vagy testi függésben éltek kedveshez, feleséghez, szeretőhöz, apához, anyához kötötte őket lázas, vagy éppen frusztráló, lelki zavart teremtő szenvedély.

A könyvben leírt valamennyi történetnek két hőse van. Az alkotó és egy másik személy: múzsa, barát, partner, alkotótárs. Leginkább az utóbbi. Az általam kiválasztott festmények keletkezésének körülményei arra utalnak, hogy Picassónak volt igaza, amikor a művészt és múzsáját egymásba fonódó, szimbiotikus viszonyban láttatta. Sokszor kideríthetetlen, melyikük járul hozzá jobban a mű létrejöttéhez ? olvashatóak a kötet ajánlójában Gerevich József szavai.

 

Zene

Hősök két szívvel

Horváth Gergely: Jézus és a rock and roll

Miért tűnik úgy, mintha a rock and roll legnagyobb hőseinek két szívük lett volna? Elvis, Johnny Cash és társaik a pályájuk elején gospeleket énekeltek, de életvitelükkel később ők maguk definiálták az Istent dicsőítő dalokkal tökéletesen ellentétes rock and rollt mint létformát is. Miért van az, hogy a rock and roll más hősei pedig kifejezetten az ördöggel kívántak cimborálni? És mit tegyen az a Jézusban hívő ember, aki számára ezek a dalok és előadóik, sőt, a tágan értelmezett popkultúra jelenti a napi szellemi betevőt? Mit gondol rólunk Isten, ha olyan zenét hallgatunk, olyan filmet nézünk és olyan könyvet olvasunk, amelyben erősen jelen van az a bizonyos ?... walk on the wild side?? Ezekre a kérdésekre keresi a választ a könyv. A Jézus és a rock and roll egy személyes hangvételű útkereső és útmutató könyv. Elkötelezett, de másokat megérinteni szándékozó, szórakoztatóan komoly vallomás és misszió egyszerre ? olvasható a könyv ajánlójában.

blond-1866951__340

Színpad

Ismerjük meg egy színházi ember életét!

Orosz Ildikó: Marton László ? Összpróba ? Múzsák és mesterek, avagy egy rendező emlékezései

A könyvben bepillanthatunk Marton László gyermekkorába, az első szerelmébe és a Színház- és Filmművészeti Egyetemen való kalandos felvételiébe is. ?Különös krónikát tart a kezében az olvasó. Egy olyan összetett, rétegzett szöveget, mint amilyenek egy jó színdarab mondatai. Ez nem véletlen, hiszen a könyv főhőse színházi ember, ismeri a jó előadás követelményeit, és kiváló érzelmi és képi memóriával rendelkezik. Ez a krónika egyszerre családtörténet, korszaktörténet, színháztörténet, nevelődés- és fejlődéstörténet, egyúttal izgalmas művészkarrier-történet is? ? írja Radnóti Zsuzsa előszavában. Marton László (1943) színházrendező, a Vígszínház főrendezője, a Színház- és Filmművészeti Egyetem tanára.

 

Irodalom

Bepillantás Esterházy műhelyébe

Esterházy-kalauz - bővített kiadás ? Bevezetés a műhely titkaiba

Huszonhat év telt el azóta, hogy az Esterházy-kalauz megjelent. Marianna D. Birnbaum és Esterházy Péter barátságának és munkakapcsolatának ez volt az első nyilvánosságnak szánt darabja, amit aztán még két beszélgetőkönyv követett, az Esterházy, Konrád, Spiró Jeruzsálemben és az Esterházy Péter hatvanötödik születésnapjára készült Az évek iszkolása. Az Esterházy-kalauz bővített kiadásához Marianna D. Birnbaum A próza iskolája címmel összegyűjtötte azokat a levélrészleteket, amelyeket Esterházy kvázi munkanaplóként küldött neki a Hrabal könyve, a Hahn-Hahn grófnő pillantása és a Harmonia Calestis írásának idején. Az idézetekkel, fotókkal, kéziratokkal kiegészített kötet bepillantást enged az írói műhelybe, a munka közbeni bizonytalanságokba, a tervezés és a szerkesztés titkaiba.

 

Kultúrpolitika

Katonatörténetek első kézből

Ocsenás Péter: Kerek erdő közepében ? Egy tápos Lentiben

Ocsenás Péter olvasmányos katonatörténetei nemzedékek közös emlékeiről számolnak be. A szerző élményszerű visszaemlékezései a Magyar Néphadsereg, és egyben az egész szocialista politikai rendszer bornírtságára világítanak rá: az előfelvételiseket ? a katonai szlengben ?táposnak? nevezett leendő egyetemistákat ? Lentibe, Szombathelyre, Zalaegerszegre sorozták be, az ország különböző tájairól bevonultatott sorkötelesek közé. ?Aki hasonló helyzetben élte át ezeket az éveket, az felidézheti saját keserédes emlékeit. Akik nem ? és a kötelező sorkatonai szolgálat eltörlésével egyre nagyobb lesz ezek száma ?, azok talán megértik, hogy egy korosztály tagjai találkozásaikkor miért terelik a szót szinte azonnal katonaélményeik vég nélküli taglalására? ? fogalmaz Markó György történész a könyv előszavában.

Kultúra.hu

Fotó: pixabay