Kultúrfinanszírozásról a POSzT-on

Kultpol

?Az elmúlt három évben én vezettem a Nemzeti Kulturális Alapot, a mai struktúra többé-kevésbé az én szakmai elképzelésem szerint alakult ki? ? mondta el L. Simon László államtitkár, miért nem szerette volna lemondani a POSzT-ra szervezett június 13-i beszélgetést az NKA-ról azt követően, hogy immár nem vesz részt az Alap munkájában.

 

Az államigazgatás rendszerében önálló státusszal rendelkező intézményként aposztrofálta a Nemzeti Kulturális Alapot L. Simon László, aki egykori pályázóból került az Alap élére. Sajnálja, amiért nem viheti tovább a munkát, az összeférhetetlenségi törvény miatt azonban országgyűlési képviselőként ezt nem teheti meg. A Cseh Tamás Program bevezetésében azonban továbbra is részt vesz, és arra is ügyel, hogy az üres adathordozók után járó díjakból származó jövedelemből befolyó összeget a megbeszéltek szerint adják oda azoknak, akiknek megígérték.

 

A nem rég bevezetett online pályáztatással kapcsolatban elmesélte, maga is találkozott már kézirathegyekkel, melyeket feleslegesnek tart a digitális korban. Az online felületen viszont a kurátorok is hozzájuthatnak a pályázatokhoz, elég kevés író dolgozik ugyanis már otthon írógépen, az újítással pedig valóban sok pénzt tudtak megtakarítani. A képzőművészeti kuratórium kiírásainál például bizonyos adminisztrációs tehertől is megszabadították a pályázókat, csökkentették a benyújtandó iratmennyiséget.

 

Az NKA forrásai 2010 óta dinamikusan nőttek, hiszen évről évre több lottót vásárolnak az emberek, az abból származó bevételből ugyanis az NKA-t támogatják a brit modell alapján.

 

A kultúrfinanszírozás egészét is át kívánja tekinteni, azt az álláspontját azonban fenntartja, hogy az NKA-t az államigazgatás egészén belül nagy értéknek, jól működő intézménynek tartja: a kuratóriumi rendszer, ami működik, nagyrészt az ő felügyelete mellett alakult át.