A Kurtág meets Conduction címmel rendezett est első felében Kiss Péter Junior Príma-díjas zongoraművész és Szűcs Péter klarinétművész párosáé a színpad. A 2011 óta rendszeresen közösen koncertező művészek Kurtág saját művei mellett az ő tiszteletére írt munkákat adnak elő kortárs magyar zeneszerzőktől: Eötvös Pétertől, Tihanyi Lászlótól and Jeney Zoltántól.

A folytatásban egy különböző zenei műfajokat érintő, de azok megszokott formáiból kilépő, kifejezetten erre az alkalomra létrejött audiovizuális előadás következik Jean-Paul Bourelly vezetésével. A legendás chicagói fúziós és konceptualista zeneszerző és zenész a koncertet megelőző héten egy workshop keretében készül a hét Berlinben élő, magyar és nemzetközi zenészből összeállt zenekarral, Butch Morris Conduction elnevezésű zenei technikáját alkalmazva, hogy annak segítségével Kurtág-darabokra, vagy még pontosabban, Kurtág darabjainak ?ízeire? reflektáljanak. E munka eredményének, egyben a frissen megalakult Spontaneous Arkestra, a CHB saját zenekara első fellépésének lehetünk tanúi a berlini ősbemutatón.

A koncertek vizuális élményét VJ Pixel Noizz garantálja. A program vezetője és kurátora Mándli Endre Vazul.

Helyszín: Collegium Hungaricum Berlin, 10117-Berlin, Dorotheenstraße 12

Időpont: 2016. március 8. 19 óra

A belépés díjtalan.

A Collegium Hungaricum Berlin 2016-os programstruktúrája ún. modusokra, tematikusan meghatározott programkeretekre bomlik. Az akusztikus helyzetekkel foglalkozó Sound Modus programkeret kiemelt projektjei közé tartozik a Spirális Rezidenciák zenei rezidencia-sorozat, évente négy alkalommal, illetve a Conduction technikára épülő workshop és koncertsorozat, amely az intézmény saját zenekarának létrejöttét teszi lehetővé. A Conduction metódus elsajátítása lehetővé teszi, hogy az alkalomszerűen, célzottan összeálló együttes zenei improvizációval kísérje az intézmény programjait.

 

A Conduction technika

Az ún. Conduction technikát (teljes nevén conducted improvisation: ?irányított improvizáció? vagy egyszerűen conduction: ?irányítás?) Lawrence D. ?Butch? Morris (1947-2013) amerikai dzsessz kornett játékos, zeneszerző és karmester fejlesztette ki. Kollektív improvizációs technikájával, ahogy Morris fogalmazott, ?egy együttes és a karmester rögtönzött duettjével?, kezdetben gyakran ellenállásba ütközött, de idővel nemzetközileg is elismert kreatív erővé vált, aki már nemcsak koncerteket, de előadásokat és workshopokat is tartott a módszeréről.

A Conduction egyfajta strukturált szabad improvizáció, ahol Morris egy improvizáló zenei formációt vezet és irányít saját jel- és kézmozdulatrendszer, valamint egy karmesteri pálca segítségével. Conduction-jainak többségében olyan dzsesszben vagy új zenében járatos, nagyon különböző indíttatású előadó vett részt, akik hajlandóak voltak megtanulni ezt a módszert ? erre az előadást megelőző ötnapos próba alatt volt lehetőség. Hasonlóképpen lesz ez a CHB-ban is: március 3-ától készülnek a zenészek Jean-Paul Bourelly irányítása alatt, hogy öt nap múlva előállhassanak e különleges koncertformátummal.

Fotó: Budapest Music Center