A legjobb országimázs a kultúra

Egyéb

A Kultúra.hu a kőszegi Tranzit ? Fesztivál a határon rendezvényen augusztus 21 és 25. között számos programmal várja az érdeklődőket. Augusztus 22-én a Kortárs magyar alkotóművészet ? tehetség vagy lehetőség kérdése? címet viselő beszélgetésen osztotta meg gondolatait Kukla Krisztián, a debreceni MODEM igazgatója, Hornyák Tibor a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója, Gulyás Gábor a Műcsarnok leköszönt igazgatója, valamint Gyarmati Zsolt festőművész. Létezik-e modern mecenatúra? Kire kíváncsi egy kiállítóhely és milyen kihívásokkal találkoznak a mai képzőművészek? ? beszélgetőpartnereink többek között erre keresték a választ.

A kerekasztal-beszélgetés a fiatal képzőművészek bemutatkozási, elindulási lehetőségeinek számbavételével kezdődött. Gyarmati Zsolt festőművész szerencsésnek tartja magát, hogy pályakezdőként a még Fabényi Júlia által vezetett Műcsarnok alsó termében mutatkozhatott be. Manapság a kortársak romkocsmákban, kisebb kortárs kiállítóterekben állíthatnak ki, amennyiben a tehetség jó marketinggel párosul. A festőművész kifejtette: ahhoz, hogy valaki ismert képzőművész lehessen, az alkotótermi munka 30 százalékot jelent, a fennmaradó 70 százalékot az önmarketing, a management teszi ki. Hozzátette:hiába a művészeti menedzser képzés, a szakemberek mégsem léteznek, és ezt a munkát is a művészekre hagyják. Kukla Krisztián, a debreceni MODEM igazgatója kifejtette, hogy ?a marketing akkor jó, ha hozzátesz valamit a munkássághoz?. Hozzátette: a fiataloknál manapság megfigyelhető egy olyan trend, hogy először külföldön állítanak ki ösztöndíjjal, majd ezután Magyarországon könnyebben jutnak bemutatkozási lehetőséghez. Az állam hozzávetőleg 130 milliárd forinttal támogatta a művészetet idén.

A beszélgetés során felmerült, hogy miért éri meg az adófizetők pénzéből támogatni a kulturális szcénát. ?A legjobb országimázs a kultúra? ? mondta el Hornyák Tibor, a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója. Gyarmati Zsolt is osztotta a véleményét, szerinte egy világszerte elismert művész arcával ?reklámozhatja? és képviselheti Magyarországot. A beszélgetés során szóba került a mecenatúra lehetősége is. Gulyás Gábor, a Műcsarnok leköszönt igazgatója elmondta, hogy ebben a gazdasági szál nagyon meghatározó tényező, külföldön sokkal szerencsésebb helyzetben vannak, mind az állami-, mind a magánmecenatúra szempontjából is a művészek. Hangsúlyozta: az, ha valaki jó áron eladja a munkáit azért is fontos, mert ez művészeti értéket is jelent. Kukla Krisztián elmondta, hogy a művészet támogatása befektetés alapú rendszerként működik, és kiemelte, hogy elengedhetetlen a közpénzek mellett a magántőke beemelése is.