Leonardo da Vinci az illatok tudományát is tanulmányozta

Tudomány

Parfümökkel is kísérletezett, és saját illatokat készített virágokból és gyümölcsökből.

Leonardo Da Vinci
Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci valódi reneszánsz ember volt: egyszerre művész, tudós, feltaláló és még illatszakértő is. Bár ez az oldala nem annyira közismert, mint világhíres munkái, sokat foglalkozott az illatok tudományát. A franciaországi Amboise-ban található Château du Clos Lucéban kiállítást is rendeztek a témában, Leonardo da Vinci és a reneszánsz parfümjei címmel.

A kiállítás Konstantinápolyban indít, ahol Leonardo fiatal anyja, Caterina a 15. században feltételezhetően rabszolgasorba került. Caterina története megosztó téma a tudósok körében, és a kiállítás egyik kurátora, Carlo Vecce tavaly címlapokra is került az elmélethez kapcsolódó kutatásaival.

Az első terem a bizánci főváros parfümjeinek különböző felhasználási területeit veszi számba, ahol a piacokat is olyan fűszerek illata lengte be, mint a mirha, a fahéj, a bors és a pézsma. A második részben velencei parfümreceptkönyvek láthatók, míg a harmadik szoba Leonardo szülőhelyének, Toszkánának az illataira fókuszál.

Tudósként Leonardót nagyon érdekelték a parfümök: a 15. századi Olaszországban népszerű parfümöket vásárolt, majd feljegyezte összetevőiket. Terjedelmes, rajzokkal kiegészített írásokban foglalkozott a témával, amelyekben többek között az illatkivonási és lepárlási módszereket dokumentálta. Akkoriban az illatanyagokat általában parfümégetőkkel terjesztették, és úgy tartották, hogy az illatok kivédik a betegségeket, de bőrre és ruhákra is kenték őket, hogy elfedjék a kellemetlen szagokat.

A kiállítás látogatói megszagolhatják az egyik leghíresebb festményén, a Hölgy hermelinnel című képen látható fekete borostyánlánc másolatát is, amelyből egy illatosított változatot készítettek.

A Château du Clos Lucé egyébként tökéletes választás volt a tárlathoz, mivel ez volt Leonardo végső lakhelye is. 1516-ban I. Ferenc francia király hívta meg Amboise-ba, aki legendákat hallott a sokoldalú olaszról. Három évvel később Leonardo átadta füzeteit és vázlatait tanítványának, Francesco Melzinek, majd 1519. május 2-án meghalt a kastélyban.

A cikk forrása itt olvasható.