London múltjára utal Coenwulf érméje

Kultpol

Egy amatőr kincskereső 2001-ben, a Londontól északra fekvő Bedfordban olyan kiváló állapotban lévő arany pénzérmét talált, amelyről nem is sejtette, milyen nagy jelentőséggel bír. A szakértők azonban hamar felmérték a lelet fontosságát, az angol kormány pedig exporttilalom alá vette, ekképpen akadályozva meg az országból való kijutását.

Amint az a londoni British Museum legfrissebb híreiből kiderül: öt év alatt sikerült előteremteni a rekordnagyságú, 350.000 fontos vételárat, a hasonló ritkaságért valaha kifizetett legnagyobb összeget. Coenwulf király aranypénze február 9-e óta látható a múzeum Pénzgalériájában.

A lelet ritkasága miatt hatalmas értéket képvisel, mert csupán nyolc hasonló darabot ismernek. A 4,25 gramm súlyú érem mind közül a legjobb állapotban lévő, s az egyetlen, amelyről azt feltételezik, hogy angol uralkodó nevében kifejezetten áruforgalmi célokra verték. Az angolszász periódusra (410-1066) szinte kizárólagosan jellemző ezüst fizetőeszközt csak a legritkább esetben helyettesítette aranyból készült, a 805-810-ből származó érme felirata ("De vico Lundoniae", azaz a "londoni kereskedőhelyről") viszont egyértelmű bizonyíték a piaci forgalomban történő megjelenésre.

A pénzérme fontos információt ad a főváros korabeli szerepére vonatkozóan is, mely szerint London a 9. század elején inkább kereskedelmi központ, mint a politikai hatalom centruma volt.