Luna holdistennő képével díszített, 1850 éve vert, különlegesen ritka bronzérmét találtak Haifa partjainál Izraelben – jelentette a The Times of Israel című angol nyelvű izraeli hírportál hétfőn.

Antoninus Pius császár uralkodása idején, a 2. században verték a bronzpénzt, melyet az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA) víz alatti régészeti egysége fedezett fel a tengerfenéken egy felmérés során.

Az érmén a római Luna holdistennő képe alatt a rák csillagjegy található, másik oldalán pedig a 138-tól 161-ig uralkodó Antoninus Pius római császár képmása.

„Ezek a tengerbe veszett leletek, amelyek több száz és ezer
évre tűntek el, rendkívül jól megőrződtek, vannak köztük rendkívül ritka
darabok, és felfedezésük kiegészíti az ország múltjának történelmi rejtvényét” –
mondta Jakov Sarvit, az egység vezetője.

Az IAA numizmatikai szakértője, Lior Sandberg szerint egy
13 érméből álló sorozat egyik darabját találták meg, melyek közül tizenkettőn a
csillagjegyek képei, a tizenharmadikon pedig a teljes csillagjegyi kör volt
látható. Sandberg elmondta, hogy az érmét Alexandriában, Egyiptomban, a „nyolcadik
év” dátummal verték, és ezzel Antoninus Pius uralkodásának nyolcadik évére,
vagyis 144/145-re datálták.

Antoninus uralkodása a Római Birodalom legcsendesebb időszaka, a Pax Romana, vagyis a római béke korának csúcspontja volt. Maga a császár nem volt katona, soha nem harcolt, és még csak nem is hagyta el Rómát. Akkor nagymértékben javultak a Római Birodalom kapcsolatai a zsidókkal. Hadrianus megkülönböztető, hátrányos rendeleteit visszavonták, és a zsidók gyakorolhatták fiaik körülmetélését. Ezek a lépések vezettek a baráti kapcsolatokhoz a császár és Jehuda ha-Naszi, a Misna nevű vallásos művet megalkotó második századi rabbi között.

Izrael tengerpartjánál az utóbbi években többször is régészeti értékekre bukkantak. Tavaly egy amatőr búvár egy 900 éves keresztes kardot hozott fel a tengerfenékről a Kármel-hegyhez közeli partoknál – emlékeztetett a The Times of Israel.

Fotó: MTI/EPA/Abir Szultan