Francia, olasz, spanyol, kínai, japán, thai, vietnami, török, indiai, skandináv. Jól ismert és az egész világon elterjedt konyhák. A föld bármely pontján is járjunk, ha beülünk egy olasz vagy török étterembe, nagyjából sejteni fogjuk, milyen választék és ízvilág fogad. Emiatt soha nem keresnénk egy indiai étteremben szusit, amint egy japánban sem curryt. Mi, magyarok igen büszkék vagyunk a konyhánkra. Hol működnek azok az éttermek, amelyek külföldi zászlóshajóként a nagyvilágnak is megmutatják, mitől utolérhetetlen egy jó kis csülkös pacal, töltött káposzta vagy a mai igényekre szabott, „karcsúsított” változataik? A legismertebbek közül válogattunk.
Szomszédok
Közös történelmünk miatt nem meglepő, hogy leginkább a környékbeli országokban ismerik és értékelik a magyar konyhát. Az Ilona Strüberl már több mint ötven éve kínál autentikus magyar ételeket a bécsi közönségnek, a sertéspörkölttől kezdve az Újházi-tyúkhúslevesig. Hasonló vendéglői hangulattal csábít az osztrák fővárosban a Piroschka, ahol a menü állandó kedvence a paprikás csirke és a somlói. A Práter egyik kötelező helye a Meister Lángos, ahol az autentikus sajtos-tejfölöst rukkolával és szalámival is megfejelhetjük.
Szlovákiában leginkább a határ mellett találunk magyar tematikájú helyeket. Az oborini Vidéki Ház halászlével, kemencés sertéscsülökkel és harcsapaprikással támad. A Komáromtól nem messze lévő Kis-Duna Csárdába gyakran még tőlünk is átmennek pacalpörköltért vagy grillezett süllőért.
Romániában természetesen se szeri, se száma a magyaros vagy székely éttermeknek, a legtöbb a Partiumban és Erdélyben található. De a román főváros is kínál autentikus magyar ízt, amit például az Old Kitchen erdei gombás borjúpaprikása és vörös káposztás kacsacombja képvisel.
Európa
Ha kicsit messzebb merészkedünk, kiderül, hogy távolabbi tájakon is megvetették a lábukat a magyar éttermesek. A németországi Gunzenhausenben működő Piroschka és a több mint huszonöt éves Balaton Étterem Halléban egyértelműen a csárdásvonalat képviseli babgulyással és képviselőfánkkal. Kicsit szofisztikáltabb ételeket kínál az erfurti Hungarica Excellent, de a mátrai borzaska és a lúdlábtorta ott sem hiányozhat a menüből. Balaton étterem Krakkóban is van, és már 1969 óta tartja melegen a magyar–lengyel barátságot. A kínálatban egyaránt ott a gulyás és a lángos, a tokaji bor és az Unicum.
A londoni Rosemary organikus alapanyagokból készült autentikus magyar ételeket kínál: hortobágyi palacsintát, gulyást, lecsót. A hely belső kialakítása a vidéki magyar éttermek hangulatát idézi. Meg kell említeni a híres, Gay Hussar nevű helyet is, amely hatvanöt évig működött a Sohóban, 2018-ban azonban végleg bezárt. Nevét Kálmán Imre operettje, a Tatárjárás ihlette.
A kicsit magyaros, kicsit franciás Le Paprika a gasztronómia hazájában, Párizsban már közel 45 éve szolgálja ki a betérőket körözöttel, libamájjal és meggyes rétessel. Az alicantei Paprika nem egyértelműen magyar, de több ismerős fogást, például Budapest szeletet és gulyást is az étlapon tart. A stockholmi Bar Central Folkoperan közép-európai konyhát visz: cseh sört kínál a lángos, a házi kolbász és a sült csülök mellé.
Európán túl
A magyar specialitások egészen váratlan helyekre is eljutnak. Háromezer kilométerre Budapesttől, Azerbajdzsán fővárosában, Bakuban sétálva meglepően ismerős illatokba ütközhetünk. A Flakes Chimney Cake-ben különféle töltött kürtőskalácsokat lehet kapni, és a fánkkínálat is változatos – a cukorsokk garantált. Csakúgy, mint a torontói kürtőskalácsosnál, az Eva’s Original Chimneysben, amelyet az 1956-ban Magyarországról Kanadába kivándorolt nagymama visz már ott született unokájával. A Country Style viszont magyar étterem volt, több mint 62 évig működött Torontóban, és többek között a hideg meggyleveséről volt híres. Sajnos tavaly bezárt.
A pittsburgi Huszarban, ahol egyaránt rendelhető isler, tócsni és tejfölös uborkasaláta, időnként élő cigányzene is felcsendül. A New York-i Budapest Cafe többek között káposztás rétest, rakott krumplit és túrós csuszát készít a magyar ízek szerelmeseinek. A floridai Sarasotában található Tokaj étterem nem élte túl a Covidot, ám a magyar páros által vitt Sunnyside Café továbbra is kínál magyar ételeket, többek között rántott húst és birkapaprikást.
A japán Hokkaidón található Víz Étterem konyháját az a Moldován Viktor vitte, aki ma a Gundel séfje. A japán ínyencek mangalicát, tokaji aszús libamájat és paprikás krumplit is kóstolhattak az idilli helyen, ami azonban sajnos szintén nem élte túl a pandémia miatti lezárásokat.
A külföldi magyar éttermek jellemzően egy-egy idegenbe szakadt hazánkfia szerelemprojektjei. Nagyon ritka az, amikor az idegen ország polgára gondol egyet, és ilyet, míg a helyi erők által nyitott olasz pizzázóknak vagy a skandináv típusú éttermeknek se szeri, se száma. Van tehát még tere a magyar gasztronómiának külföldön, mert az viszont látszik, hogy ahol meg tudják vetni a lábukat, ott akár évtizedeken át népszerűek maradnak.