(MTI) - A Magyar Köztársaság Elnöke a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztje kitüntetést adományozta Jean-Pierre Brossmannak. Párizs egyik legjelentősebb zenés színházának, a Théatre du Chatelet-nek a közelmúltban leköszönt főigazgatója a magyar-francia kulturális kapcsolatok fejlesztése és elmélyítése, különösen a kortárs magyar komolyzene franciaországi megismertetése és népszerűsítése érdekében végzett munkássága elismeréseként vehette a magas kitüntetést.
A főigazgató az elismerést Eötvös Péter zeneszerző-karmesternek ajánlotta, aki megismertette vele a magyar kultúrát. A magyar zeneszerző 1986-ban az akkoriban a lyoni Operaházat igazgató Jean-Pierre Brossmann megrendelésére írta a Három nővér című operáját. 2004-ben a Théatre du Chatelet-ban Brossmann vezetése idején volt Eötvös Angels in America című művének világpremierje. A főigazgató hangsúlyozta: fantasztikus dolognak tartja, hogy a XX. és XXI. század legnagyobb zeneszerzői mind magyarok: Bartók Béla, Ligeti György, Kurtág György és Eötvös Péter.
Szintén a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztje kitüntetést vehette át egy-egy francia és magyar történész, Jean-Raymond Bérenger és dr. Kecskeméti Károly a magyar történelem kutatásával kapcsolatos életművükért, különösen a Magyar Országgyűlés történetének tudományos feltárása és világnyelvű kiadása érdekében végzett munkásságuk elismeréseként.
Jean-Raymond Bérenger a strasbourgi és rennes-i, valamint a párizsi Sorbonne Egyetem tanáraként és a Keleti Nyelvek és Kultúrák Intézete (INALCO) igazgatójaként közel 160 tanulmányt közölt franciául, angolul, németül, olaszul, lengyelül és magyarul Közép-Európa, valamint Magyarország történelméről. Az 1956-os forradalmat követően Párizsba emigrált Kecskeméti Károly levéltáros-történész legfőbb szakterülete a XVIII. és XIX. századi magyar liberalizmus és az 1867-es kiegyezés, valamint a magyarországi parlamentarizmus története. A két történész 2005-ben közös munkát közölt franciául a magyar parlamentarizmus 1608-1918 közötti időszakáról.
Sólyom László 2006. október 23-án adományozta a Nagy Imre Érdemrendet Sulyánszky Jenőnek. Az 1956-os Magyar Forradalom Francia-Magyar Emlékbizottságának elnöke, egykori Corvin közi felkelő a hazafias helytállással példát mutató, a magyar függetlenséget szolgáló, a társadalmi párbeszéd, a társadalmi béke, a nemzet egységének megvalósítása, a békés rendszerváltozás megteremtése érdekében kifejtett tevékenysége elismeréseként vehette át a kitüntetést Nikicser László nagykövettől.