Magyarország a lipcsei műemlékvédelmi kiállítás díszvendége

Kultpol

Deme Péter, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal társadalmi kapcsolatok főosztályának vezetője azt hangsúlyozta, hogy Európa legfontosabb műemlékvédelmi rendezvényéről van szó, amelyen Magyarország - több európai ország mellett - immár 2000 óta hagyományosan részt vesz. Ezzel indokolta azt is, hogy két nagyobb, s jelentős műemlékkincsekkel rendelkező ország, azaz Olaszország (2004) és Franciaország (2006) után ebben az évben első közép-európai államként Magyarország a partnerország.

Magyarország számára a részvétel rendkívül fontos, hisz - mint Deme Péter kiemelte - a kiállítás a magyar műemlékvédelem számára az egyik legfontosabb kapcsolódási pont. Az pedig, hogy hazánk az idei díszvendég, lehetőséget nyújt arra, hogy a korábbinál jelentősen nagyobb, mintegy 300 négyzetméteres területen mutatkozzon be a szombatig tartó rendezvényen.

Az 1998 óta minden második évben megrendezett kiállítás a műemlékvédelem területén - továbbá az azzal szorosan összefüggő területeken - mutatja be a legújabb európai eredményeket, valamint a kapcsolódó termékeket és technológiákat. A magyar megjelenést koordináló örökségvédelmi hivatal képviselője elmondta, hogy a kiállítás a magyar résztvevők, azaz a gazdasági területek képviselői, a civil szervezetek, a műemlékvédelmi szervezetek, továbbá az állami szervezetek számára lehetőséget nyújt a tapasztalatcserére, valamint a műemlékek megőrzésével és felújításával kapcsolatos technikák, de legfőképp az elért eredmények bemutatására. Ezek között említette egyebek között a New York Palotát, az Uránia Nemzeti Filmszínházat, valamint a Ferihegyi repülőtér 1-es terminálját, továbbá az Europa Nostra-díjas magyar felújításokat.

Magyar szempontból külön érdekesség, hogy a mostani kiállításon külön is bemutatkozik három magyar város, mégpedig Sárospatak, Gyula és Pécs. A három közül elsősorban Pécs áll az érdeklődés középpontjában, különös tekintettel arra, hogy a város a németországi Essennel és a törökországi Isztambullal együtt 2010-ben Európa kulturális fővárosa lesz, s a német szakértők büszkén emlegetik, hogy Essen már jelentős előrehaladást ért el a "felkészülés" terén.

Deme Péter is azt emelte ki, hogy a mostani kiállítás jó lehetőséget nyújt Pécs bemutatkozására. A magyar standon a város ezért kiemelt helyet kapott, hogy népszerűsítse 2010-es rendezvényeit, illetve a város értékeit, továbbá a műemlékvédelem terén tett erőfeszítéseit. Sárospatak bemutatkozásának oka elsősorban a Németországban is élő Szent Erzsébet-kultusz, míg Gyula az idei magyar kulturális város címének elnyerése "jogán" vesz részt a vásáron, s az azzal párhuzamosan zajló nemzetközi turisztikai kiállításon.