Petőfi Sándor összes verses művének kritikai kiadása elérkezett a költő életének utolsó két évéhez, az 1848-ban és 1849-ben született alkotásaihoz. A nagyszabású vállalkozást még 1973-ban Kerényi Ferenc, a kiemelkedő Petőfi-kutató indította útjára, a munka jelentős részét ő készítette el. Kerényi halálát követően Szilágyi Márton irodalomtörténész vette át a stafétabotot, aki alapos filológiai elemzésekkel, a versek keletkezési körülményeire és egykori fogadtatására vonatkozó részletes információkat gyűjtött össze, amelyek gazdagítják az olvasást, miközben magyarázó jegyzetekkel segítik a művek mélyebb megértését.
– Egy kritikai kiadást megünnepelni jó dolog, de az még jobb, ha az ember tudja, hogy mit jelent a kritikai szövegkiadás – hangsúlyozta Kecskeméti Gábor irodalomtörténész. A kritikai kiadás az egyetlen olyan tudományos szövegkiadási műfaj, amely valamennyi mű valamennyi szövegforrásával tételesen elszámol. Az összes keletkezett kézirattal, gépirattal, olyan nyomtatott kiadással, amely a szerző életében jelent meg és a mű keletkezési stádiumait mutatja.
Hermann Róbert történész szerint ez az a könyv, amelyben a kevésbé ismert Petőfi-írások is megjelennek, ugyanakkor mindre szükségünk van ahhoz, hogy Petőfit – az alkotásain keresztül – meghatározhassuk. – A könyv abban is segít az olvasóknak és a szakmának, hogy az egyes alkotásokat a maguk fontossága szerint kezelje – mondta.
Filus Erika, a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeum igazgatója a költő verseinek darabszámát emelte ki: – Petőfi Sándornak összesen huszonhat év adatott, és az utolsó hét év volt az alkotói időszaka. Világirodalmi szinten is egyedülálló teljesítmény, hogy ez alatt a hét év alatt 858 verset írt, s nemcsak a számbeliség lenyűgöző, hanem a versek minősége is példátlan.
S hogy miért lehet Petőfi egyszerre népszerű mind az irodalmárok, mind pedig az olvasók körében? Rózsa Dávid, az MNMKK Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója Petőfi sikerét az egyszerű, költői, de ma is érhető nyelvezetben látja. – Témáinak feldolgozhatatlan gazdagságából is tudjuk, hogy Petőfi gyakorlatilag az élet teljességét megírta – fogalmazott.