Joseph Habineza sport- és kulturális miniszter az AFP-nek elmondta, hogy a múzeum "a ruandaiak egységét és megbékélését fogja szolgálni, azt, hogy ne következhessen be többé népirtás se Ruandában, se másutt". A múzeumban kiállítják majd az 1994. április 6-án este lelőtt elnöki különgép roncsait is. A merénylők kilétét mindmáig nem sikerült kideríteni. Az átalakított elnöki rezidenciát a jövő év elején avatják fel.
Az 1994-es vérengzés a hutu Habaryamana elnök gépének lelövése után kezdődött, amit már polgárháborús helyzet előzött meg; a hutu propaganda a tuszik kiirtására uszított. A vérfürdő akkor fejeződött be, amikor tuszi lázadók 1994 júliusában kikergették az országból a hutuk irányította hadsereget.
Egy francia vizsgálóbíró 2006-ban a jelenlegi tuszi elnök, Paul Kagame környezetének kilenc tagja ellen adott ki körözést azon a címen, hogy közük volt Habaryamana elnök gépének lelövéséhez, 2008-ban pedig spanyol igazságügyi hatóságok adtak ki hasonló keresetet. Másfelől viszont a ruandai hatóságok ismételten azzal vádolták Párizst, hogy bár tudomása volt a hutu kormányzat népirtó terveiről, támogatta a hutu vezetőket - ezt francia részről tagadják.
A hágai nemzetközi törvényszék már az egykori ruandai hutu rezsim több személyiségét ítélte el a népirtásért. Magában Ruandában a bűnösöket törzsi bölcsek alkotta különleges bíróságok vonják felelősségre, megpróbálva lezárni az ország történelmének drámai fejezetét.