Dargay stílusában elevenedik meg a filmvásznon Csongor és Tünde

Film

2025 tavaszán érkezik a mozikba Vörösmarty Mihály Csongor és Tünde című drámai költeményének animációs filmes feldolgozása a Fórum Hungary forgalmazásában. A mesefilm Dargay Attila eredeti figuratervei alapján, a Cinemon Entertainment gyártásában és a Nemzeti Filmintézet támogatásával készült.

Részlet a Csongor és Tünde-rajzfilmből. Kép forrása: Nemzeti Filmintézet
Részlet a Csongor és Tünde rajzfilmből. Kép forrása: Nemzeti Filmintézet

Dargay Attila, a Lúdas Matyi, a Vuk és többek között a Szaffi alkotójának ötven évvel ezelőtti álma valósul meg azzal, hogy elkészül Vörösmarty Mihály klasszikusának mozifilmes adaptációja. A Csongor és Tünde mozgóképes feldolgozásának terve a hetvenes években akadályokba ütközött, ezért az ötlet a fiókban maradt. 

A nagyszabású tervet a Cinemon Entertainment alkotócsapata élesztette fel, akik Vörösmarty időtlen költeményének feldolgozása során Dargay szellemiségét követték. A munkálatokban Henrik Irén, a magyar animáció emblematikus alakjának özvegye és alkotótársa is részt vett. Az alkotók a mozifilmhez felhasználták Dargay figuraterveit, és bíznak benne, hogy a kedves képi világgal sikerül megszólítaniuk a mai közönséget, és eljutnak a gyerekek szívéhez. 

A Csongor és Tünde varázslatos története a boldogság kereséséről, a bátorságról, a bajtársiasságról szól, tele izgalmas kalandokkal és próbatételekkel. Az alkotás hiánypótló, hiszen lehetővé teszi, hogy Vörösmarty gazdag szimbolikájú eredeti művéhez méltó mesefilm legyen elérhető a mai magyar gyerekek számára. A megfilmesítésnek köszönhetően egy klasszikus érkezik a mozivászonra kedvenc magyar meséinket idéző képi világgal, humoros karakterekkel és népmesei motívumokkal. A közel kétszáz éves remekmű feldolgozásával az alkotócsapat az animáció gazdag eszköztárát használva adja vissza az eredeti történet hangulatát és cselekményét.

A hagyományos 2D animációs technikával készülő Csongor és Tünde producere Temple Réka, rendezői Máli Csaba (az egyik utolsó Dargay-tanítvány) és Pálfi Zsolt (Lengemesék, Salamon király kalandjai), a forgatókönyvet Balassa Krisztián jegyzi. Henrik Irén tanácsadóként vesz részt a filmben. A Csongor és Tünde a Nemzeti Filmintézet támogatásával valósul meg, a kulturális értékmegőrzésért folytatott kampányban a film kiemelt partnere a MÁV-csoport. A mesefilm jövő tavasszal lesz látható a mozikban a Fórum Hungary forgalmazásában.