A Komárom-Esztergom megyei Várgesztesen megkezdődött az omlásveszély miatt 2013-ban bezárt vár állagmegóvó felújítása 800 millió forintos költséggel.

A munkálatok során megőrzik az 1340 körül épült vár legutóbbi időkből ismert romformáját, a felújítás során a károsodott szerkezet javítására, az esővíz elvezetésére kerül sor. A létesítmény egy részét lefedik, azonban mivel az épületről nem maradt fent korabeli ábrázolás, így a falak meglévő belső szerkezetét terjesztik ki a második szintig. A tető a várfalak mögött húzódik majd, csak bizonyos nézőpontokból lesz látható. A restaurálás során olyan anyagokat használnak, amelyekkel felismerhetők az új részek, azonban a hangsúly a régi épületek 700 éves falain marad.

A Várgesztes községtől délre álló vár első épületeit 1342 körül építették, amikor Nagy Lajos király utasítására a Csák nemzetség vára helyén egy kényelmesebb vadászkastélyt alakítottak ki. A később megerősített létesítmény a török háborúk alatt többször gazdát cserét, majd a lakosság a kövek egy részét a környékbeli építkezésekhez elhordta.

1877-ben műemléki felmérést végeztek a területen, 1932-ben a Magyar Munkások Turista Egyesülete turistaházat épített a vár délnyugati részén. A létesítményben komolyabb állagmegóvás utoljára 1960-ban történt, az épületben 2013-as bezárásáig turistaszálló és vendéglő működött.

Kiemelt kép: vargesztes.hu