(MTI) - A Városháza nagytermében - az örökségvédelem ápolásával foglalkozó szakemberek, közösségek képviselői előtt - Réthelyi Miklós kiemelte: azzal, hogy új elemekkel bővült a szellemi kulturális örökség nemzeti jegyzéke, újabb közösségek nyilvánították ki szándékukat örökségük felelősségteljes megőrzésére és fenntartására generációkon át.
Az eddig nyolc tételből álló nemzeti jegyzék - mint azt már korábban nyilvánosságra hozták - a bólyi Emmausz-járással, a mendei pünkösdi templomdíszítéssel és a mohai tikverőzés hagyományával bővült.
A kihirdetési dokumentum átadásakor a nemzeti erőforrás miniszter rámutatott: a nemzeti jegyzékbe felkerült közösségeket a dokumentum "megerősíti abban, hogy szellemi kulturális örökségünk gondozása, ápolása küldetés és egyben feladat is legyen, s hogy érdemes erőfeszítéseket tenni a hagyományok fennmaradása, fenntartása érdekében".
A jövőben remélhetően tovább bővül a jegyzék, "ami biztosítéka lehet kulturális sokszínűségünk megőrzésének" - fogalmazott Réthelyi Miklós.
A Kulturális örökség napjait megnyitó Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkár arra hívta fel a figyelmet, hogy miután a Magyarországon másfél évtizede útjára indult programsorozat eseményei egyre szélesebb kört érintenek, a rendezvénysorozat akár mozgalomnak is nevezhető. "Célja és eredménye kulturális örökségünk jobb megismerésének elősegítése" - mutatott rá.
Mint mondta, a rendezvénysorozat keretében megnyílnak azoknak az épületeknek a kapui, amelyeket máskor nem, vagy csak ritkán kereshetnek fel az átlagemberek. Példaként említette, hogy ilyenkor megtekinthető a Sándor-palota, a Parlament, a Magyar Nemzeti Bank épülete, valamint számos budapesti és vidéki köz-, illetve magántulajdonú épület.
Az államtitkár hangsúlyozta: az Európai Tanács és az Európai Unió által is támogatott kezdeményezés illeszkedik a kulturális kormányzatnak ahhoz a törekvéséhez, hogy minél szélesebb tömegek számára hozzáférhetővé tegye szellemi értékeinket, "gyakorlati értelmet adva ezzel a közkincs fogalmának". A kulturális örökség elemei meghatározó, mással nem helyettesíthető forrásai, dokumentumai egy-egy közösség azonosságtudatának, sarokkövei egy tradicionális nemzeti értékrendnek, és lehetőséget kínálnak arra, hogy a múltunkból hozott tőkét a jövőre fordítsuk.
A polgári politikának "ezt az örökséget tartópillérként kell kezelnie, s meg kell teremtenie egy örökségbarát nemzeti jogrendszer alapjait, s ki kell használnia az ebben rejlő társadalomszervező erőt" - mondta az államtitkár.
Szőcs Géza arra biztatta a közönséget, hogy "induljanak el", válogassanak a Kulturális örökség napjainak gazdag kínálatából.
A kulturális államtitkár felhívta a figyelmet Székesfehérvár és Fejér megye kulturális örökségének kincseire is. A városban - mint korábban a polgármester elmondta - 14 helyszínre, köztük az európai építészet egyik gyöngyszemének számító, felújított Hiemer-Font-Caraffa épületegyüttesbe várják a látogatókat. A megyében pedig 30 épületet, köztük késő estig nyitva tartó templomot tekinthetnek meg az érdeklődők.