2023. május 20-án nyílik meg a Magyar Nemzeti Múzeum új tagintézménye, a Campona Victrix – Győzedelmes Campona nevet viselő kiállítóhely.

Az ünnepélyes megnyitót követően hagyományőrző csapatok felvonulása, antik női viseletek divatbemutatója, kézműves és múzeumpedagógiai foglalkozások, felolvasószínház, szakmai tárlatvezetés is várja a látogatókat 16 óráig.

A 13 órakor kezdődő ünnepségen köszöntőt mond L. Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója és Karsay Ferenc, Budafok-Tétény Budapest XXII. kerületi Önkormányzat polgármestere. A kiállítást és a régészeti parkot megnyitja Németh Zsolt országgyűlési képviselő, a Külügyi Bizottság elnöke.

A megnyitót követően ókori római hagyományőrző csapatok (Legio Brigetio, Legio Leonum, Colonia Rostallo) attrakciójával kezdődik a családi délután. Az ókorba repülhetnek vissza a látogatók a rézműves és csizmadia mesterségeket bemutató kiállítókkal, antik viseleteket felvonultató divatbemutatóval. A legkisebbek nemezlovacskát készíthetnek és megismerkedhetnek Campona történetével. Bodolay Géza rendezésében, Gidró Katalin és Kedvek Richárd színművészek előadásában antik lírai költeményeket hallgathatnak meg a látogatók egy felolvasószínházi játék keretében. A gyerekek arc- és testfestéssel élhetik át a 4. századi életérzést, a felnőtteket Mráv Zsolt kurátor vezeti be a római katonai tábor kultúrtörténetébe. A családi délutánon való részvétel ingyenes.

Nagytétény a római korban

Kevesen tudják, hogy a Tropicariumáról híres Campona, a budatétényi bevásárlóközpont neve nem egy jól hangzó fantázianév, hanem a Budapest XXII. kerületében található Nagytétény római kori katonai táborát és települését nevezték így. A rómaiak Camponája a 4. században birodalmi jelentőségű történeti esemény színtere volt. Itt aratott győzelmet I. (Nagy) Constantinus császár a szarmaták felett, ezért az erőd megkapta a Victrix, azaz Győzedelmes melléknevet is. Ez a sokáig csak régészeti ásatásokból ismert római katonai tábor felfedezése után 90 évig aludta álmát. Területét benőtte a természet, és csak régész szakemberek tudták, milyen csodát rejt itt a föld.

A Magyar Nemzeti Múzeum egy régészeti kiállítóhely és látogatóközpont létrehozásával célul tűzte ki e sokáig elhanyagolt műemlék turisztikai hasznosítását. A régészeti park épített és kertészeti eszközökkel, látványos virtuális rekonstrukciókkal mutatja be Campona római táborának erődfallal, tornyokkal és kapukkal határolt területét, egykori épületeit és főútjait. Camponában egy lovasíjász segédcsapat állomásozott, ezért a látogatóközpont kiállítása a római hadsereg lovasságának, a lovas táboroknak, valamint a lovak ókori kultúrtörténetének népszerűsítésére épül. A látogatóközponthoz kisebb játszótér is kapcsolódik, amelynek élményelemeit a római erődök építészete és a lovak inspirálták. Az autóval, vonattal és tömegközlekedéssel könnyen elérhető Campona Victrix – Győzedelmes Campona régészeti kiállítóhely kivitelezésének első fázisa alapjául szolgál további látványos fejlesztéseknek és műemléki bemutatásoknak.

Forrás és fotók: Magyar Nemzeti Múzeum