A kőszobrászat több évszázados emlékeit a sírkert 1888-as bezárását követően helyi kutatók mentették meg: a most megnyílt állandó kiállítás színhelyére, a Lenck-villa kertjébe szállították és a múlt század elején kiállították azokat. Az évtizedek azonban kikezdték, megrongálták a köveket. Több évig tartó restaurálásuk tavaly kapott lendületet, amikor a Győr-Moson-Sopron megyei önkormányzat 27 millió forintot nyert erre a célra pályázat útján. Az összeget 3 millió forint önrésszel egészítette ki a megyei közgyűlés.
Megnyitó beszédében Firtl Mátyás, a megyei közgyűlés alelnöke a múltbeli értékek megőrzésének fontosságáról szólt. Kötelességünk a múlt értékeinek feltárása, helyreállítása, megőrzése, közkinccsé tétele - hangoztatta a politikus. Az ügyet az elmúlt években felkarolta a Soproni Múzeum Alapítvány, a Nemzeti Pantheon Alapítvány, továbbá a kőemlékek rekonstrukcióját a Nemzeti Kulturális Alap és a soproni sörgyár is támogatta.
A sírkövek soproni polgárok, nemesi családok síremlékei. Köztük található Sopron híres polgármesterének, a városépítő Lackner Kristófnak töredékes síremléke is. A sírkövek fertőrákosi mészkőből készültek, a gótbetűs német, illetve latin nyelvű feliratok a soproni kőfaragócéh mestereinek munkái - mondta Nemes András művészettörténész, a projekt egyik kidolgozója az MTI-nek.
A magyarázó táblák mellett külön felnőtteknek és gyermekeknek szóló ismertető kiadványt is megjelentettek, ezek segítik érthetővé és értékelhetővé tenni a sírkőtár gazdag anyagát.
(Múlt-kor/MTI)