A nyolcadik alkalommal meghirdetett NFI Inkubátor programra közel hetven pályakezdő rendező jelentkezett, szakmai előzsűri választotta ki a tíz filmtervet, amelyek először fejlesztési támogatásban részesülnek, majd közülük öt kaphat gyártási támogatást.

A Nemzeti Filmintézet Inkubátor programjának célja a magyar film új hangjainak, friss tehetségeinek és időszerű témák feldolgozásának támogatása. A program alapelve, hogy az NFI a mozifilmekhez képest jóval kisebb költségvetést biztosít a produkcióknak, így az alkotói kreativitásnak különös szerepe van.

Közel hetven pályázat érkezett be idén a Nemzeti Filmintézethez, melyek közül a szakmai előzsűri – Benkő Emese Orsolya forgatókönyv-fejlesztő, Bodzsár Márk és Grosan Cristina forgatókönyvíró-rendezők, valamint Józsa László és Sümeghy Claudia producerek – választotta ki a továbbjutó filmterveket. A kiválasztott projektek kétmillió forint forgatókönyv-fejlesztési támogatásban részesülnek.

Brauner Máté Eltérítés, Korom Anna Lady Sunshine, Bíró Bálint és Paczolay Zsófia Budapest, Fabrika, Fekete Tamás 1:56:14, Füzes Dániel Ellentétes alapállás, Tóth Lili Laura Magda, Ducki Witek Kiszáradás, Schnabel Annabella Paszulykám, Szabó Márton István Szépkorúak, Kocsányi András pedig Sine Morbo című filmtervével jutott tovább.

Mostantól több mint fél év áll az alkotók rendelkezésére a forgatókönyvek megírására, majd a döntősök az őszi pitch fórumon mutathatják be filmterveiket szakmai közönség előtt. A felkészülést a Nemzeti Filmintézet Fast Forward programjának workshopjai is segítik.

A fórumon a tíz döntős filmterv közül négyet a zsűri és egyet a meghívott szakmai közönség (rendezők, producerek, kritikusok, filmes szakemberek) választ majd ki. A nyertes filmtervek gyártására pályázati úton a játékfilmeknél 120 millió, a dokumentumfilmeknél 35 millió forintig nyújt támogatást az Inkubátor program.

A programban már negyvennégy elsőfilmes csapat kapott gyártási támogatást és több mint húsz el is készült,

köztük volt Szilágyi Zsófia Egy nap című alkotása, melynek világpremierje a cannes-i fesztiválon volt, és elnyerte a filmkritikusok nemzetközi szövetsége, a FIPRESCI rangos díját. Csuja László Virágvölgy című road movie-ját többek között a Karlovy Vary filmfesztiválon díjazták. Zurbó Dorottya Könnyű leckék című dokumentumfilmje a locarnói premierjét követően világszerte nagy siker volt.

A már bemutatott filmek között volt Kárpáti György Mórnak az 1848-as szabadságharc leverése után játszódó, Guerilla című történelmi drámája és Hartung Attila FOMO – Megosztod, és uralkodsz című filmje, mely az első magyar mozifilm volt kifejezetten a Z generációról, továbbá Nagy Zoltán Szép csendben című drámája, mely egy ifjúsági zenekar kulisszái mögé engedett bepillantást.

Visky Ábel Mesék a zárkából című alkotása a Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm-fesztivál szakmai zsűrijétől elnyerte a fődíjat a magyar filmek versenyében. Grosan Cristinának a 30-asok útkereséséről szóló dramedyje, A legjobb dolgokon bőgni kell a szarajevói, míg Kis Hajni Külön falka című szívszorító és felemelő apa-lánya drámája a Karlovy Vary filmfesztiválon mutatkozott be a nemzetközi közönségnek, elnyerte a legjobb filmet és a legjobb első filmet illető Magyar Mozgókép Díjakat. Lőrincz Nándor és Nagy Bálint Legjobb tudomásom szerint című drámája több külföldi fesztiválszereplést követően volt látható a mozikban.

2022-ben Fazekas Máté Kilakoltatás című szatíráját, a Zanox című sci-fi vígjátékot Baranyi Benő rendezésében, a Magasságok és mélységeket Erős Zsolt özvegye, Sterczer Hilda gyászfeldolgozásáról Csoma Sándor filmjében, valamint a Stork Natasa kettős főszereplésével készült Veszélyes lehet a fagyi című Szilágyi Fanni-filmet láthatták a mozinézők.

A nyitókép a Veszélyes lehet a fagyi forgatásán készült. Fotó: Tóth Fábián