Mentorprogramot indít a Fiatal Drámaírók Háza

Kultpol

Drámaírói mentorprogramot indít a Fiatal Drámaírók Háza, a beérkező adományok függvényében egy–hat tehetséges szerző bővítheti egész estés szöveggé ötletét – ismert dramaturgok és rendezők segítségével, fél év leforgása alatt.

Résztvevők a Fiatal Drámaírók Háza programján
Résztvevők a Fiatal Drámaírók Háza programján

A szervezet 2021 óta működik és ír ki rendszeresen nyílt, jeligés pályázatokat rövid színművek fejlesztésére és bemutatására. Ezeket két antológiában is kiadták, illetve több alkotás önálló életet él fővárosi és vidéki színtársulatok repertoárjában a bemutatása óta, ilyen például a Déryné-ösztöndíjas Nagy-Szakmáry Attila Villámrandi című műve.

A Fiatal Drámaírók Háza alapító-vezetője, Horváth Benji kulturális menedzser elmondta: a program célja lehetőséghez juttatni azokat a művészeket, akik más körülmények között kevésbé tudnának érvényesülni a tehetségük ellenére – például a kulturális élet kihívásokkal teli jelenlegi helyzete és a lehetőségek csökkenő száma miatt. Éppen ezért nevezési díja sincs a jelentkezésnek.

A mentorprogramra jelentkezőktől a szervezők szinopszist és koncepciótervet várnak egy rövid bemutatkozás kíséretében október 13-ig. A szövegfejlesztési folyamat során a kiválasztott szövegek szerzői két alkalommal konzultálnak majd szakmai mentorukkal, valamint részt vesznek egy improvizáción alapuló „drámaklinikán”, azaz színészeket is bevonó műhelymunkán. A kész alkotásokat a budapesti MU Színházban, illetve vidéki és határon túli partnerhelyszíneken mutatják be 2025 tavaszán.

A szervezők, akik maguk is foglalkoznak szövegfejlesztő és szövegfeldolgozó workshopokkal, a színházkedvelő közönség és az alkotni vágyók kezébe szerették volna adni a döntést, így nem pályáztak állami forrásokért. A mentorprogramot a nyár folyamán zajló adománygyűjtő kampány keretében támogathatják az érdeklődő magánszemélyek és vállalatok.

Az induláshoz szükséges minimum keret 200 ezer forint, azonban az írói ambíciókkal rendelkezőknek akkor sincs okuk aggodalomra, ha a program ennek híján az idén nem tud megvalósulni. A Fiatal Drámaírók Háza rendszeres pályázatai továbbra is zajlanak kéthavi rendszerességgel, szintén neves szakemberek segítségével. A legjelentősebb különbséget az alkotások terjedelme és ezzel arányosan a szövegfejlesztési folyamat hossza jelenti. Az aktuális pályázat hívószava a „forrás”, ebből inspirálódva várják a névtelenül beküldött kisjeleneteket július 28-ig. A következő pályázási időszak szeptemberben indul, ennek témáját az aktuális pályázat lezárulta után hozzák nyilvánosságra.

A pályázatról a Fiatal Drámaírók Háza weboldalán többet is megtudhatunk.