A 8. Terézanyu-pályázatra idén személyes bátorságról, merész döntésekről, vakmerő változtatásokról vagy éppen próbálkozásról, vágyakozásról szóló női történeteket, ?egyperces? videókat vártak. A szervezők közleménye szerint a zsűri 13 pályázót díjazott a 320 beérkezett alkotás közül, amelyeket Izlandtól Hollandián át Erdélyig küldtek be a 14 és 84 év közötti nők. A nyerteseket a zsűri tagjai, Beke Zsuzsa, a Richter Gedeon Nyrt. kommunikációs vezetője, Dobó Kata színésznő, Pásztor Anna énekesnő, Nagy Tímea olimpikon és Rácz Zsuzsa író választotta ki.

 

A fődíjat Tóth-Zsiga Borbála nyerte, aki gyermekkora óta tartó depressziójáról írt megrendítő őszinteséggel, második a saját gátjairól mesélő Köves Andrea lett, a harmadik helyezettnek járó elismerést pedig Baksa Anna vehette át, aki egész életét behálózó, változó természetű, majd rákban végződő félelmeiről írt. Köves Béláné az Örökifjú-díjat kapta meg írásáért, amelyben egy életét újrakezdő anya, majd segítő szakemberré váló nő történetét tárja az olvasók elé, a Nők Lapja Psziché különdíjasa pedig Kunsági Raffer Gabriella lett, aki a családjában örökletesnek gondolt alkoholizmus tabuját döntötte le. Az első alkalommal odaítélt Nők Lapja Évszakok különdíjat a Hollandiában élő Weijters-Répási Márta kapta, aki pályázatában a vastagbél-rákkal diagnosztizált férjének ápolása körüli nehézségeket és három gyermekének nevelését mesélte el.

 

A megszégyenítésre adott választ a 14 éves Riczu Sára, akit Őstehetség-díjjal ismert el a zsűri, a Főnix madár-díjat pedig az 59 éves Nagy Éva kapta, aki a semmiből építette fel életét több alkalommal is. A saját szexualitásáról zavarba ejtő őszinteséggel író Magasházi Virág történetéért Csendtörő-díjat kapott, a családon belüli erőszak és a gyermekbántalmazás témájában valló Babity Mária a Rettenthetetlen-díjat kapta. Idén a Hősnő-díjat a szintén tabunak számító, funkcionális meddőséget bemutató írásáért Békési Tímea vehette át, a Richter a Nőkért-díjat pedig a fél szemére szinte vak, de hiányosságai helyett lehetőségeire koncentráló Lázár Eszter táncművész-tervezőgrafikusnak ítélte a zsűri. Az egyperces videók között Tóth Kata rákkal való megküzdésre buzdító alkotását jutalmazták elismeréssel.


_mg_9228_600x400.png
Tóth EszterFotó: Zergi Borbála

A Kultúra.hu újságírója, Tóth Eszter oklevéllel távozott az eseményről, mivel írása a 30 legkiemelkedőbb pályamű közé került. ?Egyáltalán nem számítottam erre az elismerésre, ezért nagyon meglepődtem, mikor meghívót kaptam a Terézanyu-gálára, melyet végül teljesen letaglózva ültem végig: nagy öröm és megtiszteltetés volt részt venni ezen az eseményen, melyre határozottan elkelt a zsebkendő. Megrázó, mégis inspiráló történeteket hallottam és kőkemény sorsokba nyerhettem betekintést, épp ezért akkora öröm számomra, hogy az írásom a harminc legjobb közé került. Hiszen én csak megírtam, milyennek képzelem a bátorságot? ? mondta újságírónk, akinek Bátorság című pályaművéből idézzük is az első bekezdést.

 

Kedd van, március 14. ? ma adták át a Liszt- és Jászai-díjakat. Kitüntették az egykori tanáromat is, engem azonban nem ez, de még csak nem is a forradalom foglalkoztat. Reggel láttam egy felhívást: írásokat várnak, a bátorság a téma. Rögtön kibukott belőlem a kérdés: vajon mi is a bátorság? Az, ha úgy igazán kiállok magamért, vagy ha legyőzöm azokat a bizonyos korlátokat, melyekről olyan sokat beszélünk? Hazafelé a villamoson jöttem rá, számomra mit jelent ez a szó, ezért most bátran cselekszem, s életemben először pályázom. Pedig ha úgy vesszük ? én legalábbis úgy veszem ?, még nem vagyok bátor nő. De tudom, milyen leszek, közelről láttam egy korábbi év márciusában.

Forrás: MTI/Kultúra.hu

Fotó: terezanyu.hu