Karriertanácsok, jogi esetek és szimulációs gyakorlatok Szegeden és környékén
A Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) szeptember 27-én és 28-án az egyetem kutatói, oktatói és hallgatói személyesen is megosztják tudományterületük legfrissebb eredményeit, miközben a látogatók izgalmas kísérleteket figyelhetnek meg, bemutatókon, laborlátogatásokon, előadásokon vehetnek részt. Az intézmény nemcsak Szegeden, hanem a Bajai Obszervatóriumban és a hódmezővásárhelyi Mezőgazdasági Karon is szervez izgalmas programokat. Az SZTE Gazdaságtudományi Karán a látogatók a többi közt ahhoz kaphatnak tanácsokat, hogy miként fussanak be jó karriert és érjék el munkahelyi céljaikat. Az egyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Karán a hétköznapjainkban rendszeresen előforduló tárgyakból és eszközökből összeállított kísérletekkel várják a látogatókat a fizika számos területéről. Az Állam- és Jogtudományi Karon – mások mellett - egy interaktív esettanulmány során egy első látásra magánlaksértésnek tűnő ügy megoldására várják a jelentkezőket.
Az Egészségtudományi és Szociális Képzési Karon az újraélesztés gyakorlása mellett számos szűrővizsgálaton is részt vehetnek a látogatók. A természettudományi karon például a klímaváltozás aktuális kérdéseiről szóló előadással, a FizShow-n látványos kísérletekkel fogadják az érdeklődőket. A Mérnöki Karon azt is megismerhetik a látogatók, hogyan építhető tésztából vagy papírból híd. A bölcsészettudományi karon szó esik az orosz–ukrán konfliktus történeti gyökereiről, a tudatos hírfogyasztásról, és akár bolgár villámkurzuson is részt lehet venni. Erre az estére megnyílik az SZTE Biobankja, a vendégek pedig szimulációs eszközök segítségével bepillanthatnak az orvostanhallgatók gyakorlati oktatásába.
Több száz program a Pécsi Tudományegyetem kutatóhelyein
Csaknem kétszázötven programmal, egyébként nem látogatható helyszínek – például laboratóriumok – bemutatásával várja az érdeklődőket a Pécsi Tudományegyetem (PTE) szeptember 27-én, a Kutatók éjszakáján mintegy tíz helyszínen. A rendezvényeken egyebek mellett szó lesz az állatok jogairól, a mesterséges intelligencia jogi kihívásairól, a bioterrorizmusról, a „jó és rossz” zsírokról, a természetes fóbiákról, a mikroműanyagokról, de akár a 3D-nyomtatás rejtelmeivel is megismerkedhetnek a látogatók.
Közel kétszáz program a Debreceni Egyetemen
A DE szinte minden campusán, így Debrecen mellett Nyíregyházán, Szolnokon és Hajdúböszörményben is csatlakozhatnak az érdeklődők a Kutatók éjszakájához, amelynek keretében szórakoztató és inspiráló módon mutatják be a tudomány sokszínűségét és az emberek mindennapi életére gyakorolt hatását.
Mi a közös Taylor Swiftben, a műszaki játszótérben, a kémiai szabadulószobában és a földikutyában? Mindez kiderül a Kutatók éjszakáján Debrecenben. A programban szinte minden tudományterület képviselteti magát. A zeneművészeti kar a tudomány és a művészet, az előadás és a kutatás metszéspontjait próbálja majd bemutatni. Az Egyetemi Templomban lép fel a Kürt Kvartett a Kürtös latin dallamok című műsorral, több előadás is elhangzik, az egyetem központi épülete előtt pedig Ritmus a részecskék között címmel hangzik majd el a könnyűzenei intézet hallgatóinak retróslágereket is felvonultató koncertje.
Egyetlen éjszaka, végtelen lehetőség Szolnoktól Bajáig
A Nemzeti Közszolgálati Egyetemen digitális átalakulástól az álhírekig, a háborúk hatásaitól a klímaváltozásig mindenki megtalálja a számára érdekes területet. A Ludovika Campus, Szolnok, a Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campus, valamint a bajai Víztudományi Kar izgalmas kísérleteket, előadásokat és interaktív programokat kínál. Beszélgetéseket kutatókkal, hallgatókkal, oktatókkal, az interaktív programokon bárki részesévé válhat a tudomány világának. A Ludovika Campuson a bemutatók mellett számos különleges előadást hallgathatnak meg a látogatók. Az Oktatási Központ előadótermeiben Ukrajna, az európai integrációs kihívás című előadás 15.00 órakor, a Kezünkben a jövőnk – Társadalom 5.0 16.00 órakor, a Legyőzhető-e az infláció? panel 17.00 órakor, míg A klímaszkepticizmustól a klímaváltozás tagadásáig 18.00 órakor, Az amerikai elnökválasztás és annak hatása Magyarországra elnevezésű kerekasztal-beszélgetés 20 órakor kezdődik.
A Zrínyi Miklós Laktanya és Egyetemi Campus is várja a korszerű hadászati technikák és a katonai műveletek hátterében meghúzódó stratégiai okok iránt érdeklődőket. Az előadások mellett a Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar oktatói és honvéd tisztjelöltjei bemutatják az alternatív valóság technológiák katonai alkalmazásait, valamint lehetőség lesz megismerni a Magyar Honvédség Kiberműveleti Parancsnoksága valódi Enigma kódológépének működését is.
Szolnokon a repülés iránt érdeklődők egy VR-szemüveg segítségével a pilótával együtt részt vehetnek a repülésben, interaktív bemutatón megismerhetik a légi járművek elektromos és elektronikus rendszereit, egy drónszimuláció segítségével pedig megtapasztalhatják a pilóta nélküli légi járművek irányításának alapjait. Láthatók lesznek meteorológiai szenzorokkal felszerelt pilóta nélküli repülőgépek, amelyek új lehetőségeket nyitnak az időjárás-előrejelzések pontosabbá tételében, valamint egy magyar fejlesztésű 3D-s nyomtató látványos nyomtatási folyamatát is megnézhetik és annak végtermékét magukkal vihetik azok, akik ellátogatnak a Debreceni Egyetem szolnoki campusára 16 és 20 óra között.
Baján, a Víztudományi Karon bepillanthatunk a vízügyi szakemberek mindennapi világába, akár úgy is, hogy a kalandvágyók kipróbálhatnak egy szabadulószobát, ahol játékos feladatok megoldásával ismerkedhetnek meg a vízmérnöki szakma rejtelmeivel. Lesz még egyebek mellett mikroszkópos vizsgálat, puzzle kicsiknek és nagyoknak, digitális homokozó, drónszimulátor, búvárkiállítás, mérnöki műszerek kiállítása és hidraulikai laborbemutató. Akik pedig kíváncsiak, milyen lehet az élet ott, ahol egészen más körülmények uralkodnak, mint a Földön, vagy érdeklődnek az iránt, hogyan sodorja el az árvíz a gyalogsági taposóaknákat, azok első kézből kaphatnak információt ezekről a témákról is.
Benézhetünk z NMHH mérőlaborjába
Izgalmas foglalkozásokkal, az elektromágneses sugárzás mérési lehetőségeinek bemutatásával várja az érdeklődőket a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Esztergomi úti mérőkomplexumában. Szeptember 27-én a sci-fi-filmek világát idéző, csúcstechnológiával felszerelt EMC-mérőlaboratóriumban folyó vizsgálatokkal is megismerkedhetnek azok, akik ellátogatnak az NMHH 2023-ban átadott épületkomplexumába.
Az elektromágneses kompatibilitást mérő EMC-laboratóriumban kiderül például, hogy mennyi elektromágneses sugárzást bocsát ki egy mikrohullámú sütő vagy egy fényforrás, a látogatók pedig akár ki is kipróbálhatják a mérőműszereket. Fény derül arra is, hogy miben hasonlít vagy miben különbözik a mobiltelefon-hálózatok 4G- és 5G-technológiája a felhasználók szemszögéből, sőt a résztvevők még egy kis segítséget is kaphatnak a mobilkészülékük beállításához.
Színháztörténeti séta a Horváth-kertben
Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet sétájának első felében megismerhetik a nyári színház építészeti sajátosságait, megtudhatják, milyen szerepet töltött be a színkör a magyar nyelvű színjátszás történetében, kik voltak a színkör legendás igazgatói, illetve hallhatnak olyan híres színészekről is mint Honthy Hanna és Bilicsi Tivadar, akik óriási sikereket arattak a Budai Színkör színpadán. A színkör épületének emlékét ma már csak Déryné szobra őrzi. A séta második felében a szobor történetét elevenítjük fel. A negyvenöt perces séta 18 órakor indul a Déryné-szobor mellől. A sétát vezetik: Huber Beáta és dr. Gajdó Tamás. Helyszín: Bp. I. kerület, Alagút utca, Krisztina körút, Attila út határolta terület.
Térképen nézhetjük a mozifilmek népszerűségét
Az IntenScope különleges, eddig soha nem látott térképre helyezi a mozikban aktuálisan vetített filmeket. Ezzel a koncepcióval ismerkedhetnek meg interaktív formában a METU Nagy Lajos király úti campusára látogatók szeptember 27-én, pénteken 16.40 és 17.25 között a Törtek a moziban című programon. Dr. Kocsis Tamás, a Budapesti Corvinus Egyetem docense, aki egyben a módszer kidolgozója és az IntenScope Kft. ügyvezetője, röviden bemutatja az IntenScope-alapú térkép matematikai hátterét, az egydimenziós skálákon megjelenő véleményeloszlások lehetséges felbontását és azok célszerű törtekké alakítását, majd az aktuális mozifilmeket bemutató térkép elemzése után a közönség is szerephez jut: bárki megnevezheti kedvenc – vagy utált – filmjét, melynek népszerűségét azonnal térképre visszük, miáltal az rögtön összehasonlíthatóvá válik a többi mozifilmmel.
A mozifilmek népszerűségét megmutató adatok forrása az International Movie Database (IMDb), ahol regisztrált felhasználók százezrei pontozzák a filmeket egy 1-től 10-ig terjedő skálán. Az értékítéletek stabilak és megbízhatók, tekintettel a pontozók nagy számára. A széles körben megjelenő átlagpontszámok – egy egydimenziós számegyenesen elhelyezkedő értékek – azonban elfednek számos izgalmas részletet: például egy 6,2-es átlag semmit nem mond arról, hogy milyen eloszlás vezetett ehhez az értékhez. Nem mindegy ugyanis, hogy sok kimagasló (8–9–10) és sok elmarasztaló (0–1–2) osztályzatot kapott egyszerre egy film, vagyis erősen megoszlanak a róla alkotott vélemények; vagy pedig inkább sok közepesnek mondható osztályzat vezetett a kialakuló átlagra. Az IntenScope módszer segítségével a vélemények eloszlása kifinomultan ábrázolható és elemezhető, az egydimenziós számegyenes (1D) egy jól értelmezhető kétdimenziós (2D) térképpé alakítható, melyen több száz vagy ezer mozifilm tetszési eloszlása könnyen összehasonlítható.
Idén a Richter Gyógyszergyár is megnyitja kapuit
Először nyitja meg kapuit a látogatók előtt a Kutatók éjszakáján a Richter Gyógyszergyár, ahol pénteken 70 szakember várja előadásokkal, laborbemutatókkal és kerekasztal-beszélgetésekkel az érdeklődőket. A 16.30 órakor kezdődő programok során betekintést nyerhetnek a látogatók Magyarország legnagyobb gyógyszercégének kutató-fejlesztő munkájába. Az előadásokon megtudhatják, hogyan születik egy gyógyszer, és felfedezhetik a biotechnológia titkait. A laborlátogatások során pedig megismerhetik kutatóink mindennapi munkáját.
Így zajlott a kárpótlás
A Veritas Történetkutató Intézet és Levéltár pénteki programján a magyarországi kárpótlás történetét, intézményrendszerét és dokumentumait mutatják be az érdeklődőknek az intézet munkatársai. A rendezvény 17 órakor kezdődik, a megnyitó után előadások hangoznak el a rendszerváltoztatást követően bevezetett kárpótlási célú juttatásokról, a kárpótlási ügyintézés informatikai hátteréről, valamint a levéltárba került ügyiratok megőrzéséről és feldolgozásáról. Az este a levéltárban őrzött legérdekesebb kárpótlási forrásokat, a hivatali ügyintézés és a levéltári feldolgozás folyamatait végigkövető kiállítás megnyitásával és bemutatásával folytatódik.