Ez nagyjából hússzor annyi, mint amennyit a teljesen közönséges oxfordi sorház ér, amelyben a 77 éves korában elhunyt Preston asszony őrizte a műtárgyakat. "Tudtuk, hogy van néhány értékes munka a házban, ahová megyünk" - mondta Guy Schwinge, az értékesítésben segédkező dorchesteri Dukes művészeti aukciós ház szakértője. "Mégis leesett a állunk, amikor megláttuk a sok kincset."
Például két festményt Fra Angelico reneszánsz mestertől. "A hálószoba ajtaja mögött voltak, és csak a végén vettük észre, amikor már indultunk volna" - mondta a szakértő. A két műtárgyért - egy nyolcrészes oltár hiányzó darabjaiért - összesen 1,7 millió fontot fizettek, és visszakerülnek Itáliába, a világhírű firenzei Uffizi Galériába.
A konyha falán egy Gabriel Rosetti akvarell függött, a nappaliban, az elektromos kandalló felett pedig egy Sir Edward Burne-Jones alkotás. A két 19. századi romantikus, preraffaelita stílusú festmény együttes becsült értéke egymillió font. A kincsek Angliában maradnak, az oxfordi Ashmolean Múzeumban mutatják majd be mindkettőt.
Egy másik rejtett kincs - egy Chaucer-összes - a gardróbból került elő. A ritka összkiadás olyan terjedelmes, hogy nem fért el a könyvespolcon, ezért került a ház eldugott zugába. Csaknem 75 ezer fontért kelt el.
A könyvtáros asszony az apjától örökölte a gyűjteményt és egész életében féltve őrizte minden darabját. A szakértőknél csak a család csodálkozott jobban, amikor előkerültek. "A nénikém mindig busszal járt és katalógusból rendelte a ruháit, mégis akkora érték volt a házában, mintha megnyerte volna a lottóötöst" - idézte a The Daily Mail az egyik örököst.
(Múlt-kor/MTI)