Milliomos lett a középkori kard felfedezője

Kultpol

Az ismeretlenség homályába burkolózó, mostanra milliomossá vált kincsvadász fémkeresőjével először csak egy gyenge jelet észlelt, és ekkor találta meg az arany markolat egy darabját. Ezután egy ásógéppel bontotta el a gyeptéglákat, majd 38 centi mélyen a földben az egykori fegyver markolatának többi maradványát is megtalálta. Egy dobozban vitte el azokat a közeli múzeumba, akik a lelet láttán értesítették a British Museumot. A kard kifizetését a National Heritage Memorial Fund 70 ezer fontos adománya tette lehetővé, amelyet a British Museum egyéb más forrásokból egészített ki. A felfedező a nyereményt megosztja a felfedezés helyének tulajdonosával.

A markolatban két gránitkő van, amelyek Ázsiából származnak, és azt angolszász mesteremberek tették a fegyverre. A kard minősége arra utal, hogy azt egy magasrangú személynek készíthették, tulajdonosa egy fontos család tagja, vagy egy híres harcos lehetett. Bár a penge nem maradt meg, az aranyon több helyen vasnyomokat azonosítottak. A kard eredetileg a közeli folyóban lehetett, ugyanis a Lincolnshire-i régészet történetében komoly hagyománya van a folyókban megtalált kézifegyvereknek. A középkorban ugyanis a legtöbb csatát folyóparton, vagy kereskedelmi csomópontokban vívták.

Sonja Marzinzik a British Museum középkori részlegének vezetője egyedülálló, nagyon jó minőségű mesterműnek írta le a kardot. Szerinte ez a korai angol örökség egyik legremekebb darabja, amely készítőjének és az angolszászoknak a középkori Európában játszott szerepére is rávilágíthat. A felfedezés segíthet megérteni a középkori emberek és javak mobilitásának kérdését, mivel az ilyesfajta leletek nagyon ritkák a hetedik századból. Elemzésük segíthet megvilágítani a drágakő-lelőhelyek és kereskedelmi hálózatok gazdasági hátterét.